Ekonomi

UOB 2026 yılına kadar özel servet varlıklarını iki katına çıkarmayı hedefliyor

Singapur’un önde gelen finans kuruluşlarından United Overseas Bank (OTC:UOVEY), 2026 yılına kadar yönetim altındaki özel servet varlıklarını (AUM) iki katına çıkarmayı hedefliyor. UOB’nin özel bankalar müdürü Chew Mun Yew’in de ifade ettiği gibi bu iddialı plan, Singapur’a ve daha geniş Güneydoğu Asya bölgesine yönelik servet girişlerinde beklenen artışa dayanıyor.

Aralık sonu itibariyle UOB’nin toplam AUM’si 176 milyar S$’a (132,04 milyar $) ulaşmış olup, bu miktarın yarısından fazlası özel servet müşterilerinden gelmektedir. Bu müşteriler, her biri en az 2 milyon S$ değerinde varlığa sahip varlıklı bireylerdir.

Chew, ASEAN bölgesindeki servet akışı fırsatlarına ve Singapur’un organik büyümesine atıfta bulunarak servet yönetimi sektörünün büyüme ivmesine duyduğu güveni dile getirdi.

Banka, Singapur’da aile ofisleri ve tröstleri kurulmasını teşvik eden ekonomik ve jeopolitik faktörlerin etkisiyle Çin ve Hong Kong dahil olmak üzere çeşitli bölgelerden servet girişlerinde önemli bir artışa tanık oldu.

Ayrıca, Malezya, Vietnam ve Endonezya gibi ülkelerin 2028 yılına kadar ultra yüksek net değere sahip nüfuslarında küresel büyüme tahminlerini aşan önemli artışlar görmesi öngörüldüğünden, Güneydoğu Asya pazarı kritik bir büyüme itici gücü olarak tanımlanmaktadır.

Singapur’un bir servet merkezi olarak cazibesi, aile ofisleri kurmak için vergi teşvikleri sunan ve komşu Güneydoğu Asya ülkelerinden servet çeken politikalarla destekleniyor. Chew, kesin rakamlar açıklanmasa da UOB’nin özel servet varlıklarının geçtiğimiz yıl %14 oranında büyüdüğünün altını çizdi.

Bankanın toplam varlıklarının yarısından fazlası Singapur’dan, geri kalanı ise ağırlıklı olarak Malezya, Tayland, Endonezya, Vietnam ve Hong Kong, Tayvan, Çin ve Japonya gibi pazarları içeren Kuzey Asya’dan olmak üzere çeşitli bölgelerden gelen katkılara sahiptir.

UOB’nin Güneydoğu Asya’daki varlığı, 2022 yılının başlarında Citigroup’un Güneydoğu Asya perakende işini 5 milyar S$ karşılığında satın almasının ardından önemli ölçüde artmıştır. Banka ayrıca, çapraz satış fırsatlarını en üst düzeye çıkarmak ve müşteri penetrasyonunu derinleştirmek için çeşitli iş birimleri içinde segmentler arası işbirliklerini artırmak için çalışıyor.

Mevcut döviz kuru 1 doların 1,3319 Singapur dolarına eşdeğer olduğu şeklinde belirtiliyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu