Renk

Rüzgâr Türbinleri Neden Beyaza Boyanır? Öğrenince Sebeplerine Çok Hak Vereceksiniz!

İlk bakışta sade bir renk seçimi gibi görünse de bu tercihin arkasında ilginç sebepler yatıyor. Beyaz aslında rüzgâr türbinlerinin işlevselliği ve çevresel uyumu açısından kilit bir rol oynuyor.

Tabii ki bazıları rüzgâr türbinlerinin başka renk olması taraftarı. Sizce o renk hangisidir? Aklınıza bile gelmeyeceğine eminiz.

İlgili Makaleler

En temel nedenleri enerji verimliliği ve dayanıklılığıyla alakalı.

Beyazı hepimiz güneş ışığını yansıtma özelliğiyle biliyoruz. Bu özellik, türbinlerin üzerinde de etkili ve sıcaklığı kontrol ederek aşırı ısınmayı önlüyor. Aşırı ısınma olmayınca da mekanik parçalar daha hızlı aşınmıyor ve böylelikle enerji verimliliğinde de düşme olmuyor.

Aslında rüzgâr türbinleri beyaza boyanarak mekanizmanın ömrü uzatılıyor ve bakım maliyetleri azaltılıyor.

Çevresel uyumu da arttırıyor.

Beyazın doğada sık karşılaşılan bir renk olması, türbinlerin çevresiyle daha uyumlu görünmesini sağlıyor. Özellikle açık denizlerdeki türbinler, gökyüzü ve denizin birleştiği noktalarda, beyaz renkle daha az dikkat çekici hâle geliyor. Bu, estetik açıdan daha hoş bir görünüm sunarak çevreye uyumlu şekle bürünüyor.

Güvenlikte önemli etkisi var.

Beyaz, pilotlar tarafından rahatlıkla görünüyor. Özellikle havaalanları yakınlarında bulunan rüzgâr türbinleri beyazlığı ile fark yaratıyor. Havaalanlarına oldukça yakın türbinlerin pervanelerinde uyarı amaçlı kırmızı çizgiler de bulunuyor. Bazı çizgilerin sayısı ise yakınlığı temsil ederek pilotların işini kolaylaştırıyor.

Pilotlar için güvenlik sağlasa da aynı şeyi kuşlar ve böcekler için söylemek mümkün değil.

Beyaza boyanmış rüzgâr türbinleri, uçan hayvanların kolayca çekildiği bir renk ve çoğu çarpma ölümle sonuçlanıyor. Bu konuda yapılan bilimsel araştırmalarda böceklerin ağırlıkla sarı ve beyaza ilgisi olduğu görülüyor.

Beyaz, uçan hayvanlar için mıknatıs gibi olsa da tek sebep bu olmayabilir. Hayvanlar, havayı kesen motor ve pervanelerin uğultulu sesi ile farklı hava akımından dolayı da türbinlere çekiliyor olabilir.

Rüzgâr türbinleri için farklı renk alternatifleri öneriliyor.

Ağırlıklı olarak beyaza boyansa da bazı yerlerde açık gri rüzgâr türbinler de görebilirsiniz. Ancak hayvanlar açısından türbinlerin mora boyanması konusunda öneriler var. Morun ilgilerini çekmediği yönünde araştırmalar ne kadar yer bulur ve her yerde yaygınlaşır mı bilemeyiz ama öneriler arasında siyahın da bulunduğunu söyleyelim.

Sanıyoruz ki hem kuşları hem uçakları siyahla korumak mümkün olmayabilir çünkü özellikle kapalı havalarda pilotlar tarafından siyah rüzgâr türbini görmek oldukça zorlayıcı duruma gelebilir.

Gördüğünüz gibi bilinçli yapılan onlarca şey var ve rüzgâr türbinleri de sadece onlardan biri. Bakalım ileride türbinler arasında renk cümbüşü olacak mı?

Kaynaklar: Energy Follower, Faunalytics, Interesting Engineering

Rüzgâr türbinleri hakkında bunları da öğrenmek ister misiniz?:

 

elbeylihaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu