Ekonomi

Konya Şeker pancar bedelini ödemeye başladı

Konya Şeker pancar çiftçisine teslim ettiği pancar fiyatlarını 15 Şubat 2023 Çarşamba günü ödemeye başlıyor.

Konya Şeker yetkililerinden edinilen bilgiye göre Konya Şeker, 2022-2023 kampanya döneminde satın aldığı şeker pancarı karşılığında üretici ortaklarına toplam 6 milyar 024 milyon 247 TL ödeme yapmış olacak. Bugüne kadar nakdi ve ayni olarak ödenen avansların toplam tutarı 2 milyar 572 milyon 636 bin TL oldu. Bu rakam hesaplandığında kalan 3 milyar 451 milyon 611 bin TL nakit üretici alacağı 15 Şubat’tan itibaren çiftçilerin hesaplarına intikal edecek.

Konya Şeker bu yıl 497 bin ton şeker üretti

Konya Şeker’in 2022-2023 kampanya döneminde Konya ve Çumra Şeker Fabrikalarında toplam 3 milyon 508 bin 100 ton pancar işlenirken, karşılığında Konya Şeker 2 fabrikasında 497 bin ton şeker üretti. Bunun yanı sıra 785 bin ton küspe ve 135 bin ton melas üreten Konya Şeker, bu yan ürünlerle ülkemizin hayvancılık ve endüstriyel etanol üretimine de büyük katkı sağladı. Üretim süreci toplamda 149 gün süren Konya Şeker, bu üretimle ülkemiz şeker üretiminin yüzde 20’sini karşıladı.

“Zor zamanlarda seferber olan iyi gönüllü üreticilerimize destek olmak boynumuzun borcudur”

PANKOBİRLİK Genel Başkanı ve Konya Pancar Ekicileri Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Erkoyuncu, ülke olarak başımıza gelen yüzyılın en büyük felaketinin acısını derinden yaşadıklarını belirterek, “Bizler bu acıyı yaşıyoruz. binlerce canımızı kaybettik ve hayatta kalanların acılarını bir nebze olsun hafifletmek için ilk andan itibaren tüm imkanlarımızı seferber ettik.Elimizden geldiğince devam ediyoruz.Binlerce çalışanımıza sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. ve afetin olduğu günün alacakaranlığından bu yana bize ulaşan, mesaj gönderen, kaynaklarını seferber etmek isteyen onbinlerce üretici, afet bölgesine fayda sağlamak için tır, kepçe, ne varsa seferber eden üreticilerimiz. , depremzede kardeşlerimize evlerini açarak, büyük Türk Milletinin öngörüsünü bir kez daha tescil ettirdi.Yaklaşık 8 milyon TL’lik bağış resmi hesaplara aktarıldı. devletimizin AFAD kurumunun. Biz ülke olarak bu felaketi atlatmak için çabalarken, aynı zamanda mağdur kardeşlerimizin imdadına koşan üretici ortaklarımızın daha çok üretip daha çok paylaştığı bir hayatın devamını sağlamayı da kendimize görev edindik. 15 Şubat Çarşamba gününden itibaren TL pancar fiyatını hesaplarına aktarmaya başlıyoruz. 2022 yılı Mart ayı itibari ile çiftçilerimize üretim döneminde verilen ayni ve nakit avanslar dahil olmak üzere toplam 6 milyar 24 milyon TL ödeme yapmış olacağız. Tüm üreticilerimize hayırlı olsun. Bu zor günlerde ülkemiz için en büyük desteğin her koşulda üretime devam edilmesi olduğunun bilinciyle hareket ediyoruz. Fabrikalarımız gece gündüz üretmeye devam ediyor, durmaksızın üreteceğiz, sahalarımızda üretimin devam edebilmesi için her türlü desteği verdik ve vermeye de devam edeceğiz. 2023 – 2024 üretim dönemimizin tüm çiftçilerimiz için daha verimli geçmesi temennimizdir.” – KONYA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu