Ekonomi

İptal edilen kamu ihalelerinde ödenen damga vergisinin reddine ve iadesine ilişkin yönetmelik

Hazine ve Maliye BakanlığıGelir Yönetimi Başkanlığı’nın “Damga Vergisi Kanunu Genel Tebliği” Resmi Gazete’de yayımlandı.

Kamu İhale Kanunu kapsamındaki kurum ve kuruluşlara şikâyette bulunulması veya Kamu İhale Kurumuna itiraz edilmesi veya ihalenin yargı kararıyla iptal edilmesi halinde, ihalenin ilgili kısmına isabet eden damga vergisinin ödenmesine ilişkin yasal düzenleme bu ihale kararına ilişkin ihale yetkilisi ile yapılan sözleşme ve yararlanılmayan teklif reddedilerek iade edilecektir. 28 Aralık 2023 tarihli Resmi Gazete’de yayımlandı.

Tebliğle Damga Vergisi Kanunu’nda yapılan söz konusu değişikliğin nasıl uygulanacağı açıklandı.

Buna göre, resmi daire olmasa dahi resmi daire ve kamu tüzel kişiliğine sahip kuruluşlarca alınan ihale kararları ve ihale kararlarına dayanılarak ihale yetkilisi ile yapılan sözleşmeler damga vergisine tabi olurken, ihalenin ihaleye katılan kısmı damga vergisine tabi olacak. Kararlardan ve ihale yetkilisi ile yapılan sözleşmelerden kısmen veya tamamen yararlanılmayan sözleşmeler. Damga vergisinin iadesine izin verildi.

Kamu İhale Kanunu kapsamında ihale makamı olan kurum ve kuruluşlara şikayette bulunulması veya Kamu İhale Kurumuna itiraz edilmesi veya yargı kararıyla ihalenin iptal edilmesi halinde, ilgili damga vergisi, İhale kararında olduğu gibi, ihale yetkilisi ile yapılan sözleşmenin kısmen veya tamamen yararlanılmayan kısmı da reddedilerek iade edilecektir. tamamlanacak.

İade işlemi her zaman damga vergisi mükellefi olan mükellefler tarafından vergilendirildikleri vergi dairelerine başvurarak, vergiye tabi olmayan gelir veya kurumlar vergisi mükellefleri tarafından ise bağlı oldukları vergi dairelerine başvurarak gerçekleştirilecektir. gelir veya kurumlar vergisi açısından bağlı olunması ve ödemenin vergi daireleri dışındaki muhasebe birimlerine yapılması halinde ilgili vergi dairesine başvurulması suretiyle yapılır.

Mükelleflerin iade taleplerinde damga vergisinin ödendiğine ilişkin makbuz, vergi dairesinden alınan makbuz, ihalenin iptal edildiğini gösteren belgeler ve ihale yetkilisinden işin ne kadarının yapıldığını belirten yazı ibraz etmeleri gerekmektedir. ihale konusu tamamlandı.

Tebliğ 28 Aralık 2023 tarihi itibarıyla yürürlüğe girdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu