Haber

bu hafta mecliste

Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremler nedeniyle 3 hafta çalışmalarına ara veren TBMM Genel Kurulu, emeklilik yaşıyla ilgili yasa tasarısının önümüzdeki hafta yasalaşması ve deprem araştırma komisyonu kurulması için çalışacak.
11 ili etkileyen depremlerin ardından çalışmalarına ara veren Meclis, değerli bahisleri ele alacağı yoğun bir haftaya giriyor.
28 Şubat Salı günü haftalık çalışmasına başlayacak Genel Kurul, EYT yönetmeliğini içeren Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ile 375 Sayılı Kanunda Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifini görüşecek.
Teklif ile 8 Eylül 1999 tarihinde ve öncesinde işe başlayanlar ile 9 Eylül 1999 tarihinde veya sonrasında işe başlayıp da borçlanma ve sigorta başlangıç ​​tarihi 9 Eylül 1999’dan öncedir.
Emekli olduktan sonra 10 gün içinde yeniden çalışmaya başlayan çalışanlara işveren tarafından %5 SGK prim indirimi uygulanacaktır.
Devamlı olarak kamu kurumlarında çalışanların emeklilik, yaşlılık veya malullük aylığına hak kazanmaları halinde, iş sözleşmesinin zorunlu olarak feshedilmesini gerektiren kararlar yürürlükten kaldırılacak.
Daha sonra Genel Heyetin, Kahramanmaraş merkezli deprem araştırma komisyonu kurulmasını görüşeceği tahmin ediliyor.
Komisyonda depremin tüm yönleriyle araştırılması planlanıyor.
Türk Arkeoloji ve Kültürel Miras Vakfı önerisi
Genel Kurul, daha sonra Türkiye Arkeoloji ve Kültür Varlıkları Vakfı’nın kurulmasına ilişkin kanun tasarısını gündemine alacak.
Teklifle, Türk ve İslam arkeolojisi alanlarında bilimsel çalışmalar yapmak ve yurt dışında arkeolojik kazı, araştırma ve çalışmalar yapmak üzere Türk Arkeoloji ve Kültürel Miras Vakfı kurulacak. Vakıf, kamu kurum ve kuruluşlarına, özel kuruluşlara ve uluslararası kuruluşlara proje önerileri sunabilecek, ulusal ve uluslararası yarışmalar düzenleyebilecektir. Vakıf tarafından arkeolojik kazı yapılan yerlerde daimi temsilcilikler açılabilir.
Başarır ve Türkkan’ın dokunulmazlık dosyaları
Öte yandan TBMM Anayasa ve Adalet Komisyonu üyelerinden oluşan Karma Komisyon, İYİ Parti Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan ile CHP’nin dokunulmazlığının kaldırılmasına ilişkin Hazırlık Komisyonu raporunu görüşmek üzere 2 Mart Perşembe günü toplanacak. Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır.
Türkiye Büyük Millet Meclisi’ndeki siyasi partilerin haftalık küme toplantılarının Meclis çalışmalarının başlamasına bağlı olarak gerçekleşmesi bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu