Haber

Ticaret Bakanı Bolat ekim ayı dış ticaret rakamlarını açıkladı: (2)

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, bu yılın 10 ayında ihracatçılara toplam 8 milyar lira destek ödemesi yaptıklarını belirterek, “Dünya Ticaret Örgütü anlaşma ve şartlarına uygun olarak hazırlanan bu destek modülleri artarak devam edecek. gelecek yıl.” söz konusu.

Bolat, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mustafa Gültepe ile Ticaret Bakanlığı Konferans Salonu’nda düzenlediği basın toplantısında ekim ayı dış ticaret rakamlarını açıkladı.

İhracat hedeflerinin çok önemli olduğunu vurgulayan Bolat, Orta Vadeli Programda (OVP) yıl sonu ihracat hedefinin 255 milyar dolar, 2024 yılında 267 milyar dolar, 2026 yılında ise 302,2 milyar dolar olarak iddia edildiğini belirtti.

Bolat, Türkiye’nin 115 bin ihracatçısıyla 200’den fazla ülkeye 12 bin 600 ürün ihraç etme başarısını gösterdiğini belirterek, “İhracatımızın yüzde 60’ından fazlasını gelişmiş, zengin pazarlara ve ülkelere ihraç ediyoruz. Bu da kaliteyi artırıyor.” Türk ürünlerinin fiyat rekabeti ve tüketiciye sunulmasında Ticaret Bakanlığı olarak 2023 yılının 10 ayında ihracatçılara toplam 8 milyar liralık destek ödemesi verdik. Dünya Ticaret Örgütü anlaşmaları doğrultusunda hazırlanan bu destek modülleri ve Kurallar önümüzdeki yıl artarak devam edecek. 2024 yılında ihracatçıların dünya pazarlarına ulaşmalarına destek olacağız.” dedi.

Bolat, yarın 150’ye yakın ihracatçıyla Kuveyt’e gideceklerini, Ticaret Forumu’na katılarak hükümet düzeyinde görüşmelerde bulunacaklarını belirtti.

“Türkiye Yüzyılının hedeflerine ulaşmak için çalışmaya devam edeceğiz”

Hizmet ihracatının iyi gittiğine işaret eden Bolat, “Bu yıl 100 milyar dolar seviyesini aşacağız. 12. Kalkınma Planı’nda 2028 hedefimiz 200 milyar dolar olarak belirlenmişti. İhracattan yüzde 2’lik pay almayı hedefliyoruz” dedi. dünya hizmet ihracatı.” değerlendirmesini yaptı.

Bakanlık olarak “Türkiye Yüzyılı” vizyonu kapsamında belirledikleri hedeflere değinen Bolat, şöyle konuştu:

“Hedefimiz, katma değeri yüksek ihracatta artış sağlamak, ithalat harcamalarımızı azaltmak ve çok fazla ithal ettiğimiz ürünlerin yerli üretimini ve yatırımını teşvik ederek yerlileştirmek, mevcut süreçlerin istikrarında sürdürülebilir bir iyileşme sağlamaktır, gümrüklerimizin şeffaf, aktif, verimli ve hızlı olmasını sağlamak, aynı zamanda kaçak mal veya zararlı maddelerle mücadele etmek.” Türkiye’de aktif çalışmalar yürütmek. Ticareti artırırken tüketicileri ve vatandaşlarımızı haksız piyasa süreçlerinden ve fahiş fiyat uygulamalarından korumak amacıyla üreticilerin haklarını koruduğumuz kadar tüketicilerin haklarını da koruyor ve ticaret ortamını istikrara kavuşturuyoruz. Ticareti, ekonomisi, sürekli yenilenen ve gelişen altyapısı ve teknolojik yatırımlarıyla küresel bir cazibe merkezi haline gelen ‘Türkiye Yüzyılı’ hedeflerine ulaşmak için hep birlikte kararlılık ve kararlılıkla çalışmaya devam edeceğiz. Tüm dünyanın yatırım ve ticaret noktasında, Sayın Cumhurbaşkanımızın öncülüğünde benimsenmiştir.”

“Motorlu kara taşıtları ihracatı 10 ayda yüzde 17,8 arttı”

Bu yılın Ocak-Ekim döneminde ihracatın 210,1 milyar dolar, ithalatın ise 304 milyar dolar olduğunu belirten Bolat, “Önemli kısımlara bakarsak motorlu kara taşıtları ihracatımızda büyük bir performans var. Ocak-Ekim döneminde yüzde 17,8 artışla 25,1 milyar dolara ulaştı.” Milyar dolara ulaştı. Kazan ve makine ihracatı yüzde 14,1 artışla 21 milyar dolara ulaştı. Elektrikli makine ve teçhizat ihracatı yüzde 15,5 artışla 12,6 milyar dolara ulaştı. Burada sevindirici olan katma değerli ihracatımızın artmasıdır. Geçen yıl ortalama yüksek ve yüksek teknolojili ürün ihracatının toplam ihracat içindeki payı yüzde 37 iken bu yılın 10 ayında bu oran yüzde 40,3’e yükseldi. Dünya ile rekabet edebilmemiz için katma değeri yüksek, teknolojiye dayalı üretim ve ihracata ulaşmamız gerekiyor. İnşallah önümüzdeki dönemde de bu yöndeki çalışmalarımız artarak devam edecek.” dedi.

AB’nin 27 ülkesine ihracatın 10 ayda yüzde 1 artarak 86,7 milyar dolara ulaştığı bilgisini veren Bolat, “Avrupa’nın ithalatının yüzde 13,6 daraldığı bir yılda AB’ye ihracatı yüzde 1 de olsa artırmayı başardık” dedi. AB’nin toplam ihracatımızdaki payı yüzde 41,2 oldu. En çok ihracat yaptığımız ilk 5 ülke sırasıyla Almanya, ABD, İtalya, Irak ve İngiltere oldu.” söz konusu.

“Altın ithalatında düşüş var”

Enerji ithalatının 2022 yılında 98 milyar dolara çıkacağını hatırlatan Bolat, şöyle devam etti:

“Bu yıl elektrik ithalatımız 10 ayda 57,3 milyar dolar olarak gerçekleşti. Aylık ortalama 5,2 milyar dolar elektrik faturamız var ve bu çerçevede enerji ithalatımızı 70 milyar doları aşmadan tamamlamayı umuyoruz. Bu yılın 8 ayında altın ithalatı Ağustos ayında “Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Ticaret Bakanlığı’nın aldığı tedbirlerle son 2 ayda altın ithalatının artış hızında ciddi bir yavaşlama yaşandı. Altın ithalatı Ekim ayında yıllık yüzde 36 düşüşle yaklaşık 2 milyar dolar olarak gerçekleşti. Ocak-Ekim döneminde altın ithalatı 26,5 milyar dolar olarak gerçekleşti. “Dolar döviz harcandı. Geçen yılın aynı döneminde bu 15 milyar 150 milyon dolardı. Yani altın ithalatında değer bazında yüzde 75 artış yaşandı.”

Bolat, yurt dışı alımlarda öne çıkan kalemlerden biri olan otomotiv ithalatında geçen yılın 10 aylık dönemine göre yüzde 150 artış yaşandığına dikkat çekerek, “Burada hükümetimizin aldığı tedbirler sonucunda ve Bakanlığımızca ağustos, eylül ve ekim dönemlerinde artış hızında bir yavaşlama var. 10 ayda 26,2.” “Milyar dolarlık otomotiv ve yedek parça ithalatı gerçekleşti. Geçen yılın aynı dönemine göre 12,5 milyar dolarlık artış var.” dedi.

“Türk lirası cinsinden ithalat arttı”

Türk lirası ithalatındaki artışın sevindirici bir durum olduğunu vurgulayan Bolat, Ocak-Ekim döneminde Türk lirası ithalatında yüzde 141 oranında artış yaşandığını söyledi. Bolat, bu dönemde Türk lirası cinsinden 479 milyar liralık ithalat yapıldığını belirterek, “Bu artış elbette cari açığımızın finansmanı açısından olumlu bir gelişme.” söz konusu.

AB’den ithalatın 10 ayda istikrarlı bir şekilde 87,8 milyar dolara ulaştığı bilgisini veren Bolat, bu dönemde ithalatta ilk 5 ülkenin sırasıyla Çin, Rusya, Almanya, İsviçre ve ABD olduğunu belirtti.

Küresel ekonomideki gelişmelere değinen Bolat, dünya ekonomisinin salgın, Rusya-Ukrayna Savaşı ve küresel enflasyon gibi faktörler nedeniyle yavaş ve istikrarsız bir toparlanma sürecinde olduğunu söyledi. Bu yıl üretim ve ticarette belirgin bir sakinlik yaşandığına işaret eden Bolat, Türkiye’nin en önemli ticaret ortağı olan AB ekonomisinde yaşanan sorunları anlattı.

Bu olumsuz gelişmelere ek olarak 6 Şubat’ta Kahramanmaraş merkezli deprem felaketinden Türkiye ekonomisinin de etkilendiğini hatırlatan Bolat, Bakanlığın yaptığı etki analizine göre 2019’da 6 milyar dolarlık ihracat kaybı yaşandığını sözlerine ekledi. Şubat ve Ekim ayları arasındaki 8 ay.

(Bitti)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu