Ekonomi

Teksas’ta yaz dönemi elektrik maliyetleri artarken, Kaliforniya’da düşüyor

NEW YORK – Analistler bu hafta Teksas’ın aşırı sıcaklar ve talep artışı nedeniyle bu yaz daha yüksek elektrik maliyetlerine hazırlandığını belirtti. Buna karşılık Kaliforniya’da elektrik fiyatlarında düşüş yaşanacak. Elektrik maliyetlerinde beklenen dalgalanmalar, ABD elektrik piyasalarındaki arz ve talep dengesizliklerinin yanı sıra aşırı hava koşullarının etkilerini de vurguluyor.

S&P Global’e göre, Teksas’ta Ağustos ayı için spot toptan elektrik fiyatları şu anda megavat-saat (MWh) başına 175 doların üzerinde işlem görüyor ve bu rakam geçen yılın aynı ayı için kaydedilen MWh başına 90,18 dolarlık ortalamadan önemli ölçüde daha yüksek. Veri merkezleri ve bitcoin madenciliği operasyonlarından gelen enerji taleplerinin yanı sıra iklimlendirme ihtiyacını artıran sıcaklıklarda beklenen artış, öngörülen fiyat artışlarına katkıda bulunuyor.

Bir enerji analiz ve tahmin firması olan Amperon’un CEO’su Sean Kelly, artan sıcaklık ve enerji yoğun endüstrilerin birleşiminin yaz aylarında fiyatları yükseltmesinin beklendiğini belirtti.

Spektrumun diğer tarafında, Kaliforniya’nın Ağustos ayı elektrik fiyatları MWh başına yaklaşık 80 $’dan işlem görüyor, bu da geçen yılın ortalama fiyatının yaklaşık %30 altında. Amperon tarafından yapılan bir analiz, Kaliforniya’nın elektrik piyasasının hidroelektrik enerjinin artan mevcudiyetinden faydalanabileceğini göstermektedir.

ABD’nin diğer büyük enerji piyasalarında fiyatlar 2023 yazının gerçek ortalamalarına yakın ya da daha düşük işlem görüyor. Kelly, yenilenebilir enerji kaynaklarının piyasa üzerindeki artan etkisini vurgulayarak şunları söyledi: “Yenilenebilir enerji kaynaklarının büyümesi, baz yük fosil yakıtlı üretimin emekliye ayrılması ve yenilenebilir enerji kaynaklarına olan bağımlılıkla birlikte, yenilenebilir enerji kaynaklarının ortaya çıkmadığı günlerde çok pahalı olacak.”

ABD elektrik şebekeleri, ulaşımın elektrifikasyonu ve üretken yapay zekayı destekleyen veri merkezlerinin operasyonları nedeniyle artan talepten kaynaklanan zorluklarla karşı karşıya. Rüzgâr ve güneş enerjisi üretiminin eklenmesi faydalı olsa da, bunların çıktısı hava koşullarına bağlı olmaya devam ediyor ve bu da enerji mevcudiyeti ve fiyatlandırmasında değişkenliğe yol açabiliyor.

3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu