Yaşam

Tarihi eserlerin İran’a iadesi törenle yapıldı

ERZURUM – Erzurum ve Erzincan’da kolluk kuvvetleri tarafından aralarında Sasani dönemine ait bir kılıcında bulunduğu toplam 12 kültür varlığı ele geçirildi. Yapılan incelemelerde bunların İran’dan yasadışı yollarla geldiği belirlendi. Antalya Müze Müdürlüğüne ulaşan 42 adet sikke ile İstanbul Arkeoloji Müzeleri Müdürlüğüne ulaşan bronz sürahinin de İran kökenli olduğu tespit edildi.

İran İslam Cumhuriyeti Hükümeti ile imzalanan “Kültür Varlığının Yasa Dışı İthali ve İhracının, Transitinin ve Mülkiyet Transferinin Yasaklanması ve Önlenmesine İlişkin Anlaşma” gereğince toplam 55 tarihi eserin iadesi yapıldı.

Erzurum Arkeoloji Müzesi Müdürlüğünde düzenlenen tarihi eserlerin iadesi törenine Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Birol İnceciköz ile İran İslam Cumhuriyeti Erzurum Başkonsolosu Mohammad Ebrahimi de katıldı. Son 20 yılda Türkiye’den yasadışı yollarla çıkarılan 12 binden fazla kültür varlığının iadesinin sağlandığını dile getiren Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Birol İnceciköz, şunları söyledi:

“Ülkemiz kökenli kültür varlıklarının ait olduğu topraklara dönmesi için mücadele verilirken diğer ülkelerin kültür varlıklarına karşı da aynı hassasiyet ve sorumluluk gözetilmektedir. Ülkemiz sınırları içerisinde gerçekleşen kolluk yakalamalarında ele geçirilen veya müzelerimize ulaştırılan başka ülkelere ait kültür varlıklarının iadesiyle ilgili ülkeyle irtibata geçilerek hızla iadesi sağlanmaktadır. Bu bağlamda Türkiye bugüne kadar Mısır, Irak, Çin ve Kazakistan’a eser iadelerinde bulunarak yasadışı yollarla yerlerinden edilen eserlerin ait oldukları yere dönmelerini temin etmiştir.”

İran İslam Cumhuriyeti Erzurum Başkonsolosu Mohammad Ebrahimi de Cumhurbaşkanı Reisi’nin helikopter kazasında hayatını kaybetmesi dolayısıyla bu iade töreninin geciktiğini ifade etti. Destek ve dayanışmalarından dolayı Türkiye’ye teşekkür eden Ebrahimi, şöyle devam etti:

“Bizim topraklarımız medeniyet beşiği olmuştur. Ecdadımız bu topraklarda binlerce yıl yaşayarak bizlere değerli miraslar bırakmışlardır. Bize düşen görev bu mirası gelecek nesillere aktarmaktır. İki ülke halklarının geçmişten günümüze yakın ilişkileri vardır. Allah’a şükürler olsunki her alanda geniş ilişkileri vardır. Bu ilişkilerin daha da gelişeceğini ümit ederim. Türkiye’nin yaptığı bu işbirliğinden dolayı teşekkür ediyorum.”

Konuşmaların ardından Mohammad Ebrahimi ile Birol İnceciköz, tarihi eserlerin iadesini sağlayan zaptı imzaladılar. Daha sonra İranlı yetkililer, tarihi eserleri götürmek için tek tek paketledi. 55 tarihi eseri arasında şunlar yer alıyor:

Erzincan ve Erzurum’da ele geçirilen Sasani dönemine ait bir kılıç, tunç ve demir çağlarına tarihlenen heykelcikler, kase, dağ keçisi figürini ve geyik figürini bulunan toplam 12 kültür varlığı.

Antalya Müze Müdürlüğüne ulaşan 42 adet sikke.

İstanbul Arkeoloji Müzeleri Müdürlüğüne ulaşan bronz sürahi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu