Haber

Sudan Ordu Komutanı Burhan: “Ordunun koruyacağı sivil yönetim istiyoruz”

Sudan Egemenlik Kurulu Lideri ve Ordu Kumandanı Orgeneral Abdulfettah el-Burhan, “Ordu, siyasi güçlerin uzlaşmasını ve koruyacağı sivil bir yönetim istiyor.” dedi.

Burhan, başşehir Hartum’un Umdurman bölgesindeki Merhiyyat Askeri Üssü’nde bir konuşma yaptı.

“İkili siyasi anlaşma yok”

Asker ve belli bir siyasi küme ortasında iki taraflı bir “siyasi anlaşma” olduğu tarafındaki argümanları yalanlayan Burhan, “İkili siyasi bir anlaşma yok. Bir belge aldık, üzerinde de ordunun gücünü, birliğini ve haysiyetini korumak için yorumlarımızı ve değişiklikler önerimizi yaptık.” değerlendirmesini yaptı.

Burhan, ordunun, siyasi güçlerin uzlaşmalarını ve partizan kotalarından uzak sivil bir hükümet kurmalarını istediğini söyledi.

Doğu komşusu Etiyopya ile yaşanan gerginlikle ilgili olarak Burhan, “Etiyopya ile sınırda veya Etiyopya’nın Nil Nehri üzerinde inşa ettiği büyük Rönesans (Hedasi) Barajı’nda sorunlarımızı çözmeye çalışıyoruz ve iyi bir hızla ilerliyoruz. Komşularımızla uzlaşma arıyoruz.” sözlerini kullanarak, komşu ülkelerle münasebetlerinin istikrarlı olduğunu ve rastgele bir tansiyondan etkilenmediğini ileri sürdü.

Birleşmiş Milletler (BM), Afrika Birliği (AfB) ve Doğu Afrika’daki Hükümetler Arası Kalkınma Otoritesinden (IGAD) oluşan üçlü mekanizma, 10 Kasım’da, Sudan’daki asker ve siviller arasında “temel mutabakata” ulaşıldığını açıklamıştı.

Avukatlar Sendikasının “geçiş anayasası taslağı”

Sudan Avukatları Sendikası Yürütme Komitesi, 10 Eylül’de, “Devletin şekli, anayasa ve hukukun üstünlüğü, temel hak ve özgürlükler, federal yönetim sistemi, geçiş döneminin kurumlarını ve görevleri”ni içeren “2022 geçiş anayasası taslağı”nı yayınlamıştı.

BM, AfB ve IGAD’dan oluşan üçlü mekanizma ile ABD, İngiltere, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’nden oluşan dörtlü sistem, asker ile siviller ortasındaki tahlilde bu taslağı temel alıyor.

Egemenlik Kurulu Lider Yardımcısı Muhammed Hamdan Dagalu Hımidti’nin de desteklediği anayasa taslağı, eski iktidar koalisyonu Özgürlük ve Değişim Güçleri (ÖDG)-Merkezi Kurulu tarafından desteklenirken, alandaki öbür güçler onun dış güçler tarafından tasarladığını ileri sürerek reddediyor.

Sudan ve Etiyopya ortasındaki Hedasi Barajı ve hudut anlaşmazlığı

Etiyopya, Mısır ve Sudan, 10 yıldan uzun müddettir Hedasi Barajı ile ilgili karşı karşıya geliyor.

Addis Ababa idaresi, Mısır ve Sudan ile bir mutabakata varmamasına karşın barajın doldurulmasında ısrar ederken Kahire ve Hartum idareleri, Nil suyunun paydaş ülke başına düşen yıllık hisselerinin etkilenmemesi için öncelikle üçlü muahedeye varılması gerektiğini vurguluyor.

Tepkilere karşın Temmuz 2020’de ilk dolum işleminin yapıldığı barajda 20 Şubat 2022’de birinci defa elektrik üretimine başlanmıştı.

Sudan ve Etiyopya hududunda yer alan verimli topraklarıyla bilinen tartışmalı Faşaka bölgesinde de yıllardır karşılıklı hudut ihlalleri ve tacizler yaşanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu