Yaşam

Selçuk Bayraktar müjdeyi verdi: “Fergani Space” ilk uyduyu bu yıl fırlatacak

Türkiye’nin ilk astronotu Alper Gezeravcı’nın başarıyla uzaya gönderilmesinin ardından Selçuk Bayraktar’dan müjdeli haber geldi. Fergani Space’in kurucusu Bayraktar, Türkiye’nin ilk uydusunun bu yıl fırlatılacağını ve alçak yörüngeli takımyıldızlar üzerinde çalışmaların devam ettiğini duyurdu. Detaylar içeriktedir. ?

Kaynak: bir

Selçuk Bayraktar tarafından kurulan ve bünyesinde Arif Karabeyoğlu gibi önde gelen roket bilim adamlarının yer aldığı Fergani Uzay, Türkiye’nin uzay hedeflerine yönelik önemli adımlar atıyor.

Selçuk Bayraktar, yaptığı açıklamada Fergani Space’in ilk uydusunun bu yıl fırlatılacağını duyurdu.

İki ana projenin yürütüldüğü Fergani Uzay’daki projelerden ilki, uydu takımyıldızlarının alçak Dünya yörüngesine yerleştirilmesi.

Bayraktar, Türkiye’nin savunma sanayisindeki gelişmelere de vurgu yaparak, “Yörünge transfer araçları üzerinde çalışıyoruz. Ülkemiz insansız hava araçları, roket motorları gibi alanlarda büyük atılımlar gerçekleştirdi. Fergani Space olarak amacımız fırlatma sistemleri geliştirmek. ” söz konusu.

Fergani Uzay’ın geliştireceği mikro uydular 100 kg sınıfında olacak ve 500-600 km yükseklikte hizmet verecek.

Bu uydular iletişim ve coğrafi konumlandırma gibi çeşitli faydalı yükleri taşıyacak ve Ku, Ka, S, L bantlarında iletişim kurabilecek.

İkinci olarak Fergani, “uzay otobüsü” olarak tanımlanan ve uyduları istenilen yörüngelere taşımak için kullanılan Yörünge Transfer Araçları üzerinde çalışmalarını sürdürüyor.

Bakalım siz ne düşünüyorsunuz yorumlarda. ?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu