Ekonomi

Musk’un 3,95 milyar dolar daha satış yapmasıyla Tesla hisseleri düştü

Piyasayı şaşırtan bir hamleyle Tesla CEO’su Elon Musk, elektrikli araç üreticisinin 3,95 milyar dolarlık hissesini daha sattı. Bu satış, Musk’ın 27 Ekim 2023’te satın aldığı Twitter için çalkantılı bir haftadan sadece birkaç gün sonra gerçekleşti. Satış, Perşembe günü yayınlanan düzenleyici belgelerde açıklandı.

Başvurular, Musk’ın Pazartesi ve Çarşamba günleri arasında yaklaşık 19,5 milyon hisse sattığını ortaya çıkardı. Bu son satış turu, Musk’un bu yıl sattığı Tesla hisselerinin toplam miktarını yaklaşık 23 milyar dolara çıkardı.

Musk’un Tesla hisselerini satma kararı, yakın zamanda 44 milyar dolarlık Twitter satın almasının ardından geldi ve bu da satın almayı nasıl finanse edeceği konusunda yoğun incelemelere ve spekülasyonlara neden oldu. Bu süreçten önce Tesla aslında sene başında hisselerinin önemli bir kısmını satmıştı.

Tesla’nın hisse fiyatı, Twitter anlaşmasının tamamlanmasından bu yana baskı altında; yatırımcılar Musk’ın sosyal medya şirketine odaklanması ve yeni satın alımını finanse etmek için daha fazla Tesla hissesinin satılması potansiyeli konusunda endişeleniyor. Son hisse satışı haberlerinin ardından Tesla’nın hisse senedi fiyatı Cuma günü piyasa öncesi işlemlerde düştü.

Piyasa, Musk’ın Tesla, SpaceX ve şimdi de Twitter’daki sorumluluklarını yerine getirirken attığı adımları yakından izliyor. Musk’un eylemlerinin Tesla hisseleri üzerindeki etkisi, elektrikli araç devinin istikrarını ve bu gelişmelerin ortasında geleceğe yönelik beklentilerini ölçen yatırımcıların özellikle ilgisini çekiyor.

Bu makale yapay zeka desteğiyle oluşturulmuş, bir editör tarafından çevrilmiş ve incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu