Haber

Kuveyt’te yeni hükümet kuruldu

Kuveyt’te Şeyh Ahmed Nawaf al-Ahmed es-Sabah başkanlığında yeni bir hükümet kuruldu.

Kuveyt’in resmi ajansı KUNA’nın haberine göre, Pir Ahmed Nawaf al-Ahmed es-Sabah başkanlığında 14 bakandan oluşacak yeni hükümetin kurulmasına ilişkin Nizamname yayınlandı.

Emir Pir Nevvaf el-Ahmed el-Cabir es-Sabah, 5 Mart’ta Şeyh Ahmed’i yeniden başbakan olarak atadı.

5 Nisan’da Meclis Başkanı Marzuq al-Ganim, krizi çözmek için Kuveyt Emiri ve Veliaht Prens Şeyh Meşal el-Ahmed el-Cabir el-Sabah’ı Başbakan Pir Ahmed ile acilen müdahale etmeye davet etmişti.

Başbakan’a “hükümetinin kurulmasını onaylamak için meclis oturumlarına katılmak istemiyorsa yemin edip görevinden ayrılması” çağrısında bulunan Ganim, iktidar ailesinin bu görevi üstlenecek yetkin insanlarla dolu olduğunu belirtti.

Kuveyt’teki son parlamento seçiminin iptali

19 Mart’ta Anayasa Mahkemesi, 29 Eylül 2022’de yapılan seçimin iptaline, seçimi kazandığı açıklananların üyeliklerinin iptaline ve feshedilen parlamentonun 2020’deki haline geri getirilmesine karar verdi.

Mahkeme, iptal kararına gerekçe olarak “2020 yılında TBMM’nin feshedilmesi kararının geçersiz olduğunu” belirterek, bu durumdan hareketle 2022 seçimlerinin de geçersiz olacağını belirtti.

Kuveyt’te Aralık 2020’de kurulan parlamento, Meclis ile hükümet arasında tekrarlayan anlaşmazlıklar nedeniyle feshedildi. Kuveyt Veliaht Prensi Meşal el-Ahmed el-Cabir es-Sabah da 22 Haziran 2022’de ülkede erken seçime gidileceğini duyurmuştu.

habergolyaka.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu