Ekonomi

Küresel piyasalar olumlu seyrini koruyor

Dünya genelinde merkez bankalarının yakın gelecekte faiz artırımlarına son vereceğine dair beklentilerin güçlenmesiyle küresel piyasalar olumlu bir seyir izliyor.

Merkez bankalarının enflasyonla mücadele kapsamında attığı adımların sonuçları yavaş da olsa görülmeye başlandı.

ABD’de bu hafta açıklanan enflasyon verileri yatırımcıları nispeten rahatlatırken, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) önümüzdeki toplantıda faiz oranlarını 25 baz puan artırmasının ardından şahin politikalarına son vereceği öngörüsü güçlendi.

Yurt içinde dün açıklanan makroekonomik bilgilere göre, Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) aylık bazda yüzde 0,5 gerilerken, yıllık bazda artış oranı beklentilerin oldukça altında yüzde 2,7’ye geriledi.

Öte yandan ABD’de ilk kez işsizlik maaşına başvuranların sayısı 8 Nisan ile biten haftada beklentileri aşarak 239 bine yükseldi.

Analistler, geçen yıldan bu yana Fed’in politika adımlarının ardından enflasyondaki düşüşün yanı sıra işgücü piyasasındaki zayıflama sinyallerinin bankanın elini rahatlattığını belirterek, ülke ekonomisinin yumuşak iniş yapabileceği beklentisinin öne çıktığını kaydetti.

Analistler, ülkede bugün açıklanacak verilerin yatırımcılar tarafından yakından takip edildiğini belirterek, ekonomik aktiviteye ilişkin sinyaller ve enflasyon beklentilerinin seyrinin varlık fiyatlarındaki oynaklığı artırabileceğini söyledi.

Bu gelişmelerle birlikte dolar dünya genelinde diğer para birimleri karşısında gerilerken, dolar endeksi düşüş trendini üst üste dördüncü güne taşıyarak 100,8 ile geçen yılın en düşük seviyesine geriledi.

Dün 2.048,7 dolarla 22 Mart’tan bu yana en yüksek seviyesine çıkan altının ons fiyatı, bir önceki kapanışa paralel olarak şu sıralar 2.040 dolardan işlem görüyor.

Bu gelişmelerle New York borsasında S&P 500 endeksi yüzde 1,33, Dow Jones endeksi yüzde 1,14 ve Nasdaq endeksi yüzde 1,99 yükseldi. ABD’de endeks vadeli kontratları yeni güne sınırlı bir düşüşle başladı.

Dün Avrupa borsalarında yükseliş eğilimi göze çarparken, Fransa’da CAC 40 endeksi tüm zamanların en yüksek seviyesinden kapandı.

Almanya’da DAX 40 endeksi Ocak 2022’den bu yana en yüksek seviyesine yükselirken, Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) enflasyondaki yumuşamayla birlikte ultra şahin adımlarını sürdüreceğine dair beklentilerin zayıflaması, kelimenin seyrinde etkili oldu.

Öte yandan euro/dolar paritesi bugün 1.1076’ya ulaşarak son 1 yılın zirvesini test etti. Almanya’da dün açıklanan verilere göre Mart ayında Tüketici Fiyatları Endeksi’ndeki (TÜFE) artış beklentilere paralel olarak yüzde 7,4 oldu.

Bu gelişmelerle birlikte Almanya’da DAX 40 endeksi yüzde 0,16, İngiltere’de FTSE 100 endeksi yüzde 0,24 ve Fransa’da CAC 40 endeksi yüzde 1,13 yükseldi. İtalya’da MIB 30 endeksi yatay seyretti. Avrupa’da endeks vadeli işlem sözleşmeleri yeni güne yükselişle başladı.

ABD’deki olumlu seyir bugün Asya borsalarına taşınırken, bölge merkez bankaları şahin adımlarını yumuşatmaya devam ediyor.

Singapur Merkez Bankası bugün politika faizinde değişikliğe gitmezken, bankadan yapılan açıklamada daha fazla sıkılaştırmanın ekonomik aktiviteye zarar verebileceği belirtildi.

Öte yandan Çin Halk Bankası’ndan (PBoC) yapılan açıklamada Başkan Yi Gang ile Fed Başkanı Jerome Powell’ın 2022’den bu yana ilk kez yüz yüze görüştükleri belirtildi.

Bank of Japan (BoJ) Başkanı Kazuo Ueda bugün yaptığı açıklamalarda küresel bir resesyon öngörmediklerini ve Japonya’da fiyat artışlarının devam edebileceğini ifade etti.

Kapanışa yakın, Japonya’nın Nikkei 225 endeksi yüzde 1,2, Çin’de Şanghay bileşik endeksi yüzde 0,5, Güney Kore’de Kospi endeksi yüzde 0,4 ve Hong Kong’da Hang Seng endeksi yüzde 0,2 yükseldi.

Dün iç piyasada satış ağırlıklı bir seyir izleyen Borsa İstanbul’da BİST 100 endeksi, günü bir önceki kapanışın yüzde 0,21 altında 5.135,55 puandan tamamladı.

Dün yüzde 0,1 artışla 19,3327’den kapanan Dolar/TL, bugün bankalararası piyasa açılışında 19,3580’den işlem görüyor.

Analistler, bugün ülkede kısa vadeli dış borç stoku, ABD’de perakende satışlar, sanayi üretimi, kapasite kullanımı ve Michigan Üniversitesi inanç endeksi verilerinin bugün takip edileceğini belirtti. Takviye pozisyonunda olduğunu söyledi.

Bugün piyasalarda takip edilecek veriler şöyle:

10.00 Türkiye, Şubat kısa vadeli dış borç stoku

15.30 ABD, Mart ayı perakende satışlar, kapasite kullanım oranı, sanayi üretimi

17.00 ABD, Nisan Michigan Üniversitesi güven endeksi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu