Haber

Kayseri Kocasinan’dan ‘sıfır atık’a tam destek

Mehmet UZEL (KAYSERİ İGFA)
Geri dönüşüm çalışmalarına belediyenin tüm imkanlarını seferber eden Kayseri’nin Kocasinan Belediyesi, 2019 yılında atık yağların başka toplanması için ilçenin farklı noktasına yerleştirdiği ‘Bitkisel Atık Yağ Toplama Kutusu’ ve ‘Elektronik Atık Toplama Noktaları’ hizmetlerini Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’ndan lisansını almış atık sürece şirketiyle geri dönüşüm çalışmalarını yürütüyor.

Çevre konusundaki hassaslığı ve hassasiyetiyle dikkat çeken Kocasinan Belediye Lideri Ahmet Çolakbayrakdar’ın bilhassa 2016 yılında hizmete açtığı geri dönüşüm tesisi KAYÇEV ile örnek hizmetler yapılmaya devam ediyor. Teknolojiyle donatılmış günlük 40 ton atık sürece kapasitesine sahip KAYÇEV’de kaynağında ayrışmış olarak toplanan ambalaj atıklar, tasnif edilerek tekrar iktisada kazandırılıyor. Günlük hayatta sık kullanılan ve atık hale gelen; pet şişeler, renkli ve şeffaf naylonlar, alüminyum, bakır, krom üzere metaller, cam şişeler ve her türlü kağıt ve karton kutular üzere eserler tesis de süreç görüyor ve bunlar geri dönüşüme kazandırılıyor.

İlçe hudutlarında geri dönüştürülebilir ambalaj atıklarını, meskenlerde mavi poşet dağıtım uygulamasıyla toplayan Kocasinan Belediyesi, iş yerleri ve kamu kurumlarında; iç yer kutularıyla marketlerde ise büyük kafes sistemi ve büyük kutularla atıkları topluyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu