Haber

Katar ve Bahreyn ilişkileri yeniden kurma kararı aldı

ensonhaber.com

İki Körfez ülkesi Katar ve Bahreyn’in ortasındaki buzlar eriyor.

Taraflar, yıllardır süren çatışmayı sona erdirerek diplomatik bağları yeniden kurma kararı aldı.

Katar ve Bahreyn’den heyetler Çarşamba günü Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’daki Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) Genel Sekreterliği’ne geldi.

Katar ve Bahreyn’in ortasında yeni dönem

Katar Dışişleri Bakanlığı yaptığı açıklamada, her iki tarafın da “Körfez birliğini ve bütünleşmesini GCC Tüzüğüne göre geliştirmek”Bir şey için geldiğini söyledi.

Katar Dışişleri Bakanlığı Genel Sekreteri Ahmed bin Hassan al-Hammadi, Bahreyn Dışişleri Bakanlığı Siyasi İşler Müsteşarı Pir Abdulla bin Ahmed Al Khalifa ile bir araya geldi. 2017’ye geri dön.

Tarafların yaşadığı gerginlik

O yıl Bahreyn, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Mısır ile birlikte “İran’a çok yakın ve radikal grupları destekliyor” Teziyle Katar’a diplomatik abluka uyguladı. Doha yönetimi iddiaları reddetti.

Ocak ayında Bahreyn Veliaht Prensi Salman bin Hamed Al Khalifa ve Katar Emiri Pir Tamim bin Hamad Al Thani, iki ülke arasındaki farklılıkları görüşmek üzere bir telefon görüşmesi yaptı.

Ulaşım kısıtlandı, ticari bağlantılar kesildi

Dört Arap ülkesi, Katar uçak ve gemilerinin havaalanlarını ve sularını kullanmasını yasakladı ve ticari ilişkilerini kesti.

Ancak 2021’de Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Mısır bu bağları onarma kararı aldı.

Sorunların temelinde İran ile ilişkiler ve denizin sonu var.

El Cezire’ye göre, Bahreyn’in Katar ile olan çatışması, çoğunlukla Katar’ın İran’la olan bağlarından ve deniz kıyısındaki sorunlardan kaynaklanıyor.

İlişkilerin restorasyonu, İran ve Suudi Arabistan’ın yakınlaşması da dahil olmak üzere bölgesel çatışmaları çözmek için bir takım çabaların gösterildiği bir zamanda gerçekleşti.

Gözden kaçırma Suriye Dışişleri Bakanı Faysal Mikdad Suudi Arabistan’a gitti Haberin Detayları
İran: Suudi Arabistan ile ekonomik ilişkileri canlandıracağız Haberin Detayları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu