Haber

Kastamonulu kadınlar depremzedeler için kıyafet dikiyor

Kastamonulu hanımlar, “yüzyılın felaketi” olarak nitelendirilen Kahramanmaraş’ta depremzedeler için kıyafet hazırlıyor.

Kastamonu Valisi Avni Çakır’ın eşi Bahar Çakır’ın öncülüğünde, depremzedeler için çeşitli giysiler dikmek üzere istekli hanımlar Kastamonu Olgunlaşma Enstitüsü’nün ortasına geliyor.

Bahar Çakır, gazetecilere deprem bölgesinden gelenlerin de kıyafet ve eşyaya ihtiyacı olduğunu söyledi.

Kendilerinin kıyafet hazırlamak için çalışmalara başladıklarını kaydeden Çakır, “Kastamonulu kadınlar da ellerinden geldiğince bir şeyler yapmak istediler. Onları da sürece dahil etmek için kadınlarımız ve sivil toplum kuruluşu üyesi gönüllülerimiz bir araya geldi. Yeşilay şubesinin makine desteği ile Kastamonu Olgunlaşma Enstitüsü’nde hazırladığımız atölyede organizasyonlar çalışmalarına başladı.“Kurduğumuz atölyede kadınlarımız yapağı ve eşofman dikmeye başladı. Hazırladığımız ürünleri depremzede misafirlerimize dağıtacağız.” dedi.

Kastamonu Olgunlaşma Enstitüsü Müdürü Ayten Canaslan, hayatını kaybedenlere başsağlığı dileyerek şunları söyledi:

“Bahar Çakır hanımın koordinatörlüğünde kadın kooperatiflerimiz, derneklerimiz ve gönüllü kadınlarımızın desteğiyle Kastamonu Olgunlaşma Enstitüsü çatısı altında çeşitli ürünler üretmek için bir araya geldik. Gönüllü kadınlarımız eşofman, polar, bere gibi ürünler üretiyorlar. Depremzedelere atkı… Aldığımız desteği burada gönüllü kadınlarımıza ve depremzedelere vermeye çalışıyoruz.”

Kadın gönüllülerden Mine Telli de depremzedeler için ellerinden gelenin en iyisini yapmak istediklerini belirterek, “Biz Şerife Bacı’nın torunları olarak burada yeniden seferberlik oluşturduk. Bugün 60 kadın gönüllü çalışmalarımıza katılıyor. Gelen her kumaş, bize misafir olarak gelen depremzedeler için. Biz de onu ürüne dönüştürmeye çalışıyoruz.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu