Haber

Karadeniz’den deprem bölgesine yardımlar sürüyor

Kahramanmaraş’ta 11 ili etkileyen ve “yüzyılın felaketi” olarak nitelendirilen depremlerin ardından başlatılan yardım kampanyalarına Trabzon, Rize, Giresun, Ordu ve Bayburt’ta vatandaşlar destek vermeye devam ediyor.

Trabzon’da vatandaşlar, Beşirli Çok Amaçlı Deprem Yardım Toplama ve Koordinasyon Merkezi ile birlikte Valilik ile uyum içinde Hamamizade İhsan Beyefendi Kültür Merkezi’nde kuruldu. SporKomplekse yardım ulaştırmaya devam etti.

Kaymakamlıklar ve belediyelerin muhtarların desteğiyle temin ettiği soba ve odunun yanı sıra İl Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı meslek liseleri tarafından bölgeye günlük 15 bin ekmek ve su ile 10 bin kahvaltılık malzeme gönderiliyor. .

Ortahisar Halk Eğitim Merkezi’nin usta eğitmenleri ve kursiyerleri tarafından günlük soba, uyku tulumu ve kışlık giysi üretimi devam ediyor.

Ortahisar Belediyesi tarafından yapımına başlanan 50 adet kışlık çadır ve sobanın bu hafta itibarıyla Hatay’a gönderilmesi planlanıyor.

Köprübaşı Belediyesi, deprem bölgesindeki vatandaşların barınması için Malatya’nın Doğanşehir ilçesine bağlı Fen Lisesi’nin bahçesine 30 adet ahşap konteyner yaptı.

rize

Rize Valisi Kemal Ceber, yaptığı yazılı açıklamada, depremin olduğu ilk andan itibaren Rize olarak tüm imkanları seferber ettiklerini belirtti.

Çeber, 3 bin 225 işçi, 173 kazı makinesi, 11 ambulans, 33 cemaat hizmeti aracı, 208 iş kamyonu, 17 itfaiye aracı, 187 kamyon, 727 muhtelif tip araç ve ekipman ve 207 tırdan oluşan yaşam ve ihtiyaç malzemesi gönderdiklerini belirterek, deprem bölgesine not:

“Bugün prestijiyle ilimizde 3 bin 62 depremzedeyi ağırlıyoruz. Depremin ilk anından itibaren Rize’de vatandaşlarımızın yoğun hassasiyetleri sonucunda göndermek istedikleri yardımları hızlıca paketleyip AFAD’a gönderdik. deprem bölgelerinde bulunan depolar ile AFAD depolarına göndermeye devam ediyoruz.Her türlü ihtiyacı karşılıyoruz.Deprem bölgelerinde bulunan Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi öğrencisi öğrenci ve aileleri ile iletişime geçilerek, ilimize gelen aileler barınma, giyim ve gıda ihtiyaçlarını karşılamak üzere misafir edilmiştir. Burada misafir edilen ailelere üniversitemiz bünyesinde oluşturulan psikososyal gruplar tarafından belirli periyotlarda hizmet verilmektedir.”

Rize Berberler ve Kuaförler Odası’na bağlı bayan ve erkek kuaförlerin şehre gelen depremzedelerin bireysel bakım ihtiyaçlarını karşıladığını kaydeden Çeber, hayırsever iş adamları, marketler ve eczaneler gibi çok sayıda esnafın desteğinin devam ettiğini bildirdi.

Giresun

Giresun Belediyesi tarafından deprem bölgelerine bugüne kadar 34 yardım aracı ve 22 iş makinesi sevk edildi.

Giresun Arıcılar Birliği tarafından 340 gramlık kavanozlarda hazırlanan toplam bir ton bal sallanan alanlara ulaştırıldı.

İl Müftülüğü ve Türkiye Diyanet Vakfı Giresun Şubesi işbirliğiyle depremzedeler için yardım kermesi kuruldu.

Müftülük binasında oluşturulan alanda, hayırseverlerin bağışladığı çok sayıda giyim malzemesinin Giresun Valiliği ve AFAD koordinasyonunda kente gelen depremzedelerin hizmetine sunulduğu bildirildi.

Ordu

Ordu’da Türk Kızılayı Fatsa Derneği tarafından kentte ağırlanan depremzedeler için yardım programı düzenlendi.

Fatsa Kültür Sarayı’nda düzenlenen programa Hatay’dan Fatsa’ya gelen depremzede bir ailenin yanı sıra AK Parti İlçe Başkanı İsa Yüksel, CHP İlçe Başkanı Murat İnanlı, DÜZGÜN Partisi İlçe Başkanı Eda Doruk Çivici, Türk Kızılayı Fatsa Derneği Başkanı Adil katıldı. Keskin ve Dr. Senai Demirci katıldı.

İlçedeki sosyal medya hesapları ve haber platformlarının ortaklaşa yayınladığı programa Türkiye’nin Zagreb Büyükelçisi Yavuz Selim Kıran bağışta bulundu.

AK Parti Ordu milletvekilleri Şenel Yediyıldız, Metin Gündoğdu ve Ergün Taşcı, bazı siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, iş insanları da bağışta bulundu. Fatsa Belediye Başkanı İbrahim Etem Kibar 50 bin lira bağışladı.

Başkan İsa Yüksel burada yaptığı konuşmada, deprem bölgesine yardım için gönderilen çöreklerin üzerinde “Ordu Fatsa” yazısını gören bir afetzedenin, “Fatsalılar böreklerini bile bizimle paylaşsa orası bir şehirdir. yaşamak için oraya misafir olarak gitmeliyiz.” söylediklerini anlattı.

4 saatlik program sonunda Fatsa Kızılay Derneği’ne toplam 800 bin lira bağış toplandı.

Bayburt

Bayburt’tan deprem bölgesine yardımlar sürüyor.

Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından deprem bölgesindeki yetiştiricilere 50 ton yem ve 65 ton saman gönderilirken, aralarında veteriner ve teknik çalışanların da bulunduğu 14 kişi görevlendirildi.

Ayrıca kentteki yetiştiriciler tarafından deprem bölgesine 47 büyükbaş ve 160 küçükbaş hayvan bağışlandığı öğrenildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu