Ekonomi

Kamboçya ikinci otoyol için Çinli şirketle anlaştı

Kamboçya, Kampong Speu eyaletindeki Punom Pen-Shanoukville (PPSHV) Otoyolunun havadan görünümü, 28 Ekim 2022. (Fotoğraf: via PPSHV Highway/Xinhua)

PUNOM PEN, 19 Mayıs (Xinhua) — Kamboçya, başkent Punom Pen şehrini birbirine bağlayacak ikinci otoyolun inşaatı ve işletimine yatırım yapacak olan China Road and Bridge Company (CRBC) ile bir imtiyaz sözleşmesi imzaladı. Bavet, Vietnam sınırına yakın Svay Rieng eyaletinde.

Sözleşme, Kamboçya Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Sun Chanthol ile CRBC Kamboçya Ofisi Genel Müdürü Zhou Yong arasında Punom Pen’de imzalandı.

Törende konuşan Chanthol, Punom Pen-Bavet Eskpres Yolu’nun toplam uzunluğunun 135,1 kilometre olacağını ve maliyetinin 1,35 milyar ABD doları olacağının tahmin edildiğini söyledi.

Bakan, ekspres yolun temel atma töreninin 7 Haziran’da yapılacağını ve inşaatın dört yılda tamamlanmasının beklendiğini bildirdi.

Chanthol, “CRBC otobanın yap-işlet-devret modeliyle yapımına yatırım yapacak ve 50 yıllık süre sonunda yolu hükümete devredecek” dedi.

CRBC ayrıca geçen yıl Ekim ayında açılan ve Sihanoukville’in ortasındaki ilk otoyol olan Punom Pen ile sözleşme imzaladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu