Haber

İstanbul’da yaşayan farklı illerde kayıtlı Suriyelilere uyarı

Dünyanın en büyük krizlerinden biri olan kaçak göç ve beraberinde getirdiği toplumsal sorunlardan en çok etkilenen ülkelerden biri de Türkiye olmuştur.

Son dönemde sınırlarda kontroller artırılırken, daha önce yasa dışı yollardan ülkeye giriş yapan düzensiz göçmenler de sıkı kontroller altında toplanarak ülkelerine gönderiliyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Farkı hissedeceksiniz” açıklamasının ardından çalışmalar hız kazandı.

Bu süreçte kayıtlı oldukları illerden ayrılarak İstanbul başta olmak üzere büyükşehirlerde yoğunlaşan geçici koruma sağlanan Suriye uyruklulara yönelik çalışma başlatılıyor.

“24 Eylül’e kadar kayıt olduğunuz illere dönün”

Bu kapsamda Göç İdaresi Başkanlığı bir duyuru yayınlayarak, İstanbul’da ikamet eden Suriyelilerden farklı illerde kayıtlı olmalarına rağmen 24 Eylül’e kadar kayıtlı oldukları illere dönmelerini istedi.

Duyuruda şu ifadelere yer verildi:

İstanbul dışında kayıtlı olup da İstanbul’da ikamet eden Suriye uyruklu yabancıların 24 Eylül 2023 tarihine kadar kayıtlı oldukları illere dönmeleri gerekmektedir.

Söz konusu Suriye asıllı yabancıların 24 Eylül 2023 tarihine kadar İstanbul İl Göç İdaresi Müdürlüğü’ne başvurmaları halinde kayıtlı oldukları illere dönüş için yol izin belgesi düzenlenecek.

6 Şubat 2023’te meydana gelen deprem nedeniyle depremden etkilenen illerden gelen ve daha önce yol izin belgesi verilen Suriye asıllı yabancılara ikinci bir duyuruya kadar kalma izni verilecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu