Haber

İsrail’in Gazze saldırıları ABD’de protesto edildi

YENİ: İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırıları ABD’nin New York ve New Jersey eyaletlerinde protesto edildi.

New York Brooklyn’de “Gazze’ye Brooklyn Seli” sloganıyla düzenlenen protestoda binlerce gösterici Gazze’deki insani duruma dikkat çekerek İsrail’e saldırılarına son vermesi çağrısında bulundu.

New York ve çevre eyaletlerde faaliyet gösteren 20 farklı sivil toplum kuruluşunun ortaklaşa düzenlediği harekette, Brooklyn Müzesi önünde toplanan kalabalık, Brooklyn Köprüsü üzerinden Manhattan Adası’na doğru yürüdü.

Gazze’de “derhal ateşkes” talep eden sloganlar atan göstericiler, sık sık ABD Başkanı Joe Biden ve İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu aleyhine sloganlar attı.

Hareketi duyurmak için X Platformu’nda paylaşılan posterde, “Onlar bizi susturmaya çalıştıkça sesimizi daha da yükselteceğiz.” İfadesi yer aldı.

Brooklyn’de yaşayan Amerikalı Yahudilerden bazıları, Yahudi bayramı Şabat’ta (Cumartesi) böyle bir eyleme izin veren New York Polis Departmanı’nın (NYPD) sosyal medya üzerinden yorumlarını paylaştı.

New Jersey’de iki muhalif grup aynı anda protesto düzenledi

New Jersey eyaletinde Filistin ve İsrail’i destekleyen gruplar, Jersey City Belediyesi önündeki alanda eş zamanlı protesto eylemi düzenledi.

Filistin’i destekleyen daha büyük grup arasında yer alan ve konuşan Yahudi kökenli bazı Amerikalılar, İsrail’deki Yahudi akrabalarının güvenli bir şekilde yaşayabilmesi için Filistinlilerin de özgür yaşama hakkına sahip olması gerektiği inancını paylaştı.

Filistinli grubun konuşmalarını sabote etmeye çalışan İsrail yanlısı grup, zaman zaman Tevrat’tan bölümler ve marşlar okumayı tercih etti.

7 Ekim’den bu yana Gazze’de sivillerin içinde bulunduğu insani duruma dikkat çeken Filistinli destekçiler, konuşmalarında acil ateşkes çağrısında bulunurken, ABD’nin İsrail’e yaptığı yardımın durdurulması çağrısında bulundu.

anamurhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu