Ekonomi

İş Bankası’ndan İzQ iş birliği ile İzmir’e Girişimcilik Şubesi

Türkiye İş Bankası, ikinci Girişimcilik Şubesi’ni İzQ iş birliğiyle İzmir’de açtı. Klasik bankacılık faaliyetlerinden ayrışan Şube, girişimcilere ve ekosistem paydaşlarına hizmet verecek.

Türkiye İş Bankası, İzmir Girişimcilik Şubesi’ni İzQ Girişimcilik Merkezi’nde açtı. Şubenin açılışı, İş Bankası Genel Müdürü Hakan Ortan, İzmir Ticaret Odası ve İzQ İdare Heyeti Lideri Mahmut Özgener ile girişimcilik ekosisteminden paydaşların katıldığı bir merasimle gerçekleştirildi.

İçerisinde ofisler, toplantı ve aktiflik salonları ile türlü ortak kullanım alanları yer alan, kentin en büyük ortak çalışma alanlarından biri olan ve bir girişimcilik platformu olarak etkin biçimde faaliyet gösteren İzQ Girişimcilik Merkezi içerisinde konumlanan İş Bankası İzmir Girişimcilik Şubesi, farklı şube tasarımı ve özelleştirilmiş hizmet modeliyle klasik banka şubesinden ayrışıyor.

İzmir Girişimcilik Şubesi, girişimcilik ekosistemine hâkim, teknolojik teşebbüslerle tıpkı lisanı konuşan şube çalışanlarıyla İzmir girişimcilik ekosistemine hizmet verecek. Teknoloji tabanlı yeni jenerasyon teşebbüsleri, yatırım fonlarını, melek yatırımcıları ve ekosistemin öbür paydaşlarını hedefleyen Şube, girişimcilerin gereksinimlerine yönelik şahsileştirilmiş eser ve hizmetler sunacak. Şubede ayrıyeten finans idaresi, yatırım süreçleri, insan kaynakları ve dijital pazarlama üzere mevzularda iş birliği imkânlarının yanı sıra girişimcilik ekosistemine yönelik network dayanağı de sağlanacak.

“Girişimcinin kazandığı yerde toplum daha çok kazanır”

Açılışta yaptığı konuşmada, yeni iktisadın yapı taşları olarak gördükleri girişimciliğin odaklandıkları stratejik alanlardan biri olduğunu vurgulayan İş Bankası Genel Müdürü Hakan Ortan, yeni kuşak teknolojik teşebbüslerin ülke büyümesi ve ekonomik gelişimdeki değerine vurgu yaparak, girişimcilik ekosistemine verilen her takviyenin ve başarılı her bir teşebbüsün birebir vakitte girişimciliğin meslek yolu olarak görülmesine, münasebetiyle istihdama da katkı sağladığını söyledi. Ortan, “Biz de ülkemizin iktisadi kalkınmasında finansman ayağında katkı vermenin yanında, girişim hızlandırma programlarından fon sağlamaya, kadın girişimcilerden tarımda girişimciliğe kadar ‘girişimcinin kazandığı yerde toplum daha çok kazanır’ anlayışıyla, ekosistemin tüm kesimlerine dokunuyoruz” dedi.

“Hayal varsa başarı gelir. Sadece para kazanmak için başlayan girişim uzun soluklu olmaz”

Girişimciliğin emek isteyen, risk almayı ve bir hayale sahip olmayı gerektiren çok özel bir alan olduğunu, girişimcinin hayal edip fikrini hayata geçirdiğinde ekonomik muvaffakiyetin esasen zaten geldiğini söz eden Ortan, şöyle konuştu: “Bugün genç girişimcilere tavsiyem; yaptıkları teşebbüsten faydalanmayı, para kazanmayı hedeflemeleri değil, asıl o teşebbüsle neyi değiştirmek istediklerini belirlemeleri ve neyi başarmak istediklerini hayal etmeleridir. Hayal varsa ekonomik muvaffakiyet gelir. Yalnızca para kazanmak için başlayan bir teşebbüs, uzun soluklu olmaz. Girişimcilerin en büyük değeri bir hayale, ülkemiz için bir hayale sahip olmaktan gelir. Biz girişimcilik şubelerimizi girişimcilerimizin finansal gereksinimlerini karşılamak, bankacılık eser ve hizmetlerini sunmak için değil; girişimcilerimizin büyümesine, hayallerine ulaşmalarına yardımcı olacak halde İş Bankası’nın gücünü girişimcilerimize vakfetmek için açıyoruz.”

İlk Girişimcilik Şubesi’ni geçtiğimiz yılın sonunda İstanbul’da açtıklarını hatırlatan Ortan, bu şubelerin girişimcilik dünyası için bir finans hub’ı olmasının yanı sıra onların birbirleriyle olan alakalarını güçlendirebilecekleri bir yer olduğunu tabir etti.

“İstanbul Girişimcilik Şubesi bir yılda 500’ü aşkın müşteriye ulaştı”

Hakan Ortan, girişimcilik ekosistemini yakından tanıyan ve teknolojik teşebbüslerin lisanından anlayan şube çalışanları ile fiziki şartları paylaşımlı ofis konseptinde startup çalışma ortamına uygun olarak hizmete geçirdikleri İstanbul Girişimcilik Şubesi’nin bir yılda teknolojik teşebbüsçü, melek yatırımcı, yatırım fonu ve yatırım-kitle fonlama ağları üzere farklı ekosistem temsilcilerinden toplamda 500’ü aşkın müşteriye ulaştığını söyledi. Ortan, İstanbul Girişimcilik Şubesi bünyesindeki çok sayıda müşterinin de geçen mühlet zarfında İş Bankası ya da iştirakleri ile iş birliği/kampanya geliştirmelerinin sağlandığını belirtti.

“Girişimcilik ekosistemi ve kültürünün İzmir’de olgunlaşmasına katkı sunmayı amaçlıyoruz”

İstanbul’daki girişimcilik şubesinin faaliyet gösterdiği bir yıllık müddet içerisinde hem süratle artan müşteri sayısı, iş birliği ve iş iştirakleri hem de ekosistemden gelen olumlu geri bildirimlerle girişimcilere özel şube açma kararının ne kadar yanlışsız olduğunu gördüklerini vurgulayan Ortan, şöyle devam etti: “Tüm olumlu gelişmeler ve girişimcilik ekosisteminden aldığımız teşvik edici geri bildirimler sonrasında ikinci Girişimcilik Şubemizi İzmir’de İzQ Girişimcilik Merkezi’nde açmaya karar verdik. Bu sayede, İzmir girişimcilik ekosistemiyle İş Bankası’nın girişimcilik gücünü birleştirmek suretiyle girişimcilik ekosistemine ve ülke ekonomimize katkılarımızı artırarak sürdürmeyi; girişimcilik ekosisteminin ve kültürünün İzmir ve etrafında daha da olgunlaşmasına, İzmir’in sanayi, tarım ve turizmden sonra girişimcilik alanında da cazibe merkezi olmasına katkı sunmayı amaçlıyoruz. Girişimcilerimizin burada kendilerini konutlarında, ofislerinde üzere hissetmeleri, onları anlayan onlarla tıpkı lisanı konuşan, yanlarında olan, teşvik eden bir bankanın olduğunu bilmeleri, toplantılarını bu yerde yapabilmeleri ve tüm bankacılık gereksinimlerini şubeden karşılayabilmeleri kıymetli.”

“Bizimle aynı motivasyonu taşıyanlarla yeni hikâyeler yaratmak istiyoruz”

Girişimcilik ekosisteminin gelişeceği bir ortamın oluşturulabilmesi için sivil toplum kuruluşları ve özel kesimin de kıymetli sorumluluklar üstlenmesi gerektiğinin altını çizen Ortan, “İzmir’de bu alanda kurumların sağladıkları katkıları ve bunu yaparken kurdukları iş birliği ortamını görmek, çok paydaşlı yapılarla her kesitin elini taşın altına koyması ve her kesiti kucaklamaları kıymetli… Girişimcilik dünyasında büyüyerek ve benzeri kanıda olan iş ortaklarımızla güçlerimizi birleştirerek ilerlemek istiyoruz. Kapımızı tüm girişimcilere ve ekosistemin paydaşlarına açıyor, bizimle birebir motivasyonu taşıyanlarla birlikte muvaffakiyet öyküleri yaratmak istiyoruz” dedi.

“İzmir girişimcilik açısından elverişli”

İzQ İdare Konseyi Lideri Mahmut Özgener de konuşmasında, İzmir’in yeni teknolojilere adaptasyon yeteneğinin genç nüfusuyla bir ortaya geldiğinde, girişimcilik açısından son derece elverişli bir iklime sahip olduğunu söyledi. Özgener, “Günümüzde teknolojinin birçok alanda hızla gelişmesi ile birlikte girişimcilik; öncelikli çalışma alanlarımız arasında yer alıyor. Hizmet sektörünün internet ortamına kayması, hız ve kişiselleştirme gibi özelliklerin gittikçe önem kazanması, katma değerin fiyatın önüne geçmesi gibi gelişmeler doğrultusunda girişimcilik ekosistemi büyük bir dönüşüm yaşadı” dedi.

“Girişimci gençlere iş dünyasının desteği büyük önem taşıyor”

Start-up olarak tanımlanan teşebbüslerin ekosistemin başrolünde yer aldığını, teknoloji odaklı, dinamik, süratli büyüme potansiyeli vaad eden, küresel ölçekte ses getirebilecek niteliğe sahip startupların, geleceği şekillendirdiğini vurgulayan Özgener, kısıtlı imkanlarla işini kurmuş, büyütmüş ve daha da kıymetlisi tüm ekonomik dalgalanmalara karşın işini geliştirerek ayakta tutmayı başarmış teşebbüsçü bir nesilin yetiştiğine dikkat çekti. Özgener, “Güçlü bir girişimcilik ekosistemi yaratmanın önkoşulu; gençlere, fikirlerini hayata geçirebilecekleri alanların yaratılmasından geçiyor ve bu noktada da gençlere iş dünyasının desteği büyük önem taşıyor. İşte bugün burada da iş dünyasının girişimcilere sunduğu desteklerin en güzel örneklerinden olabilecek bir iş birliğini gerçekleştirmek üzere buluştuk” diye konuştu.

“İzQ projesi Türkiye İş Bankası paydaşlığında daha da güçlenecek”

Türkiye İş Bankası’nın, girişimcilere özel olarak açtığı İstanbul Girişimcilik Şubesi’nin ikincisini, İzQ Girişimcilik Merkezi’nin içinde hayata geçmesinden ötürü memnuniyet duyduklarını tabir eden Özgener, kelamlarını şöyle sürdürdü: “Güçlü ortaklarımız ile yola çıktığımız projemizin, bugün Türkiye İş Bankası üzere kıymetli bir paydaş ile başlattığımız iş birliği sayesinde daha da güçleneceğine inanıyoruz. Bizler; başından beri İzmir’in lokal büyümesinin ve ekonomik kalkınmasının en değerli yollarından birisinin girişimcilik ve inovasyondan geçtiğine inanıyoruz. Potansiyeli zati var olan bir ekosistemi güçlendirmek, açığa çıkmamış taraflarını ortaya çıkarmak, eksik taraflarını tamamlayarak İzmir’i evvel Akdeniz’in, daha sonra da dünyanın girişimcilik hublarından biri haline getirmek istiyoruz.”

“İzmir’den başarı hikayeleri çıkmasını bekliyoruz”

Farklı şube tasarımı ve özelleştirilmiş hizmet modeliyle klasik banka şubesinden ayrışan Girişimcilik Şubesi’nin gaye müşteri kitlesini; teknoloji tabanlı yeni jenerasyon teşebbüsler, yatırım fonları, melek yatırımcılar ve ekosistemin öteki paydaşlarının oluşturduğunu belirten Özgener, “Şube, teknoloji tabanlı teşebbüslerle birebir ilgilenecek ve klasik bankacılıktan farklı olarak onların gereksinimlerine yönelik şahsileştirilmiş eser ve hizmetler sunacak. Girişimcilik bir kültürdür. Biz hoş İzmir’de bu kültürün gelişmesi, büyümesi için paydaşlarımız İzmir Valiliği, İzmir Büyükşehir Belediyesi, Ege Bölgesi Sanayi Odası, İzmir Ticaret Borsası, Ege İhracatçı Birlikleri, Ege Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği ve Ege Genç İş İnsanları Derneği ile birlikte tohumlarımızı attık. Kendilerine bir kere daha teşekkürlerimizi iletiyoruz. Ekosistemin muhtaçlığı olan boşlukları doldurmak bizim misyonumuz, İzmir’den muvaffakiyet kıssaları ve hatta unicorn’lar çıkarmak da gençlerimize düşüyor. Önümüzdeki süreç; başarılı ve dünyada ses getiren teşebbüsleri çıkarma periyodu olacak” dedi.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu