Teknoloji

iPhone’a App Store dışından uygulama yükleme dönemi başlıyor

Apple muhtemelen bu durumdan pek memnun olmasa da önümüzdeki aylarda bunu Dijital Pazarlar Yasası’nın (DMA) gereklilikleri uyarınca en azından Avrupa’da yapabilecek. iPhone’un App Store dışındaki uygulamaları yüklemek için destek sağlaması gerekecek . Tüketicileri korumayı ve rekabeti artırmayı amaçlayan antitröst yasası, durgunluğa meydan okuyan şirketler ve teknoloji girişimlerinden oluşan ilk kümeyi belirledi. Bu listede Apple, iOS, App Store ve Safari yer alıyor.

Sonuç olarak Apple, DMA kapsamındaki yeni yükümlülüklerini yerine getirmek için iPhone yazılımında değişiklik yapmak zorunda kalacak. App Store tarafında ise muhtemelen diğer şirketlerin kendi uygulama mağazalarıyla rekabet etmesine izin vermek zorunda kalacak. Ayrıca Apple’ın Avrupa’daki üçüncü taraf ödeme sistemlerini desteklemesi gerekecek. Bu değişiklikle tüketiciler, yalnızca App Store gibi dijital depolardan ve üçüncü taraf eşdeğerlerinden değil, her türlü kaynaktan uygulama indirebilecek.

Apple yakın gelecekte bu tür özellikleri iPhone’a getirmek için çalışmalara çoktan başlamış olabilir. iOS 17.2 beta’nın halihazırda dışarıdan yükleme ve üçüncü taraf uygulama mağazaları için temel koda sahip olduğu görülüyor . iOS 17.2 beta kodunu inceleyen 9to5Mac, Apple’ın App Store dışındaki kaynaklardan uygulama yüklemelerini desteklemeye hazırlandığı yönünde kanıtlar bulduğunu bildirdi. Ancak Apple bu sorunu henüz doğrulamadı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu