Ekonomi

HSBC dolar/TL beklentisini yükseltti

Enflasyondaki yukarı yönlü seyir, yabancı kuruluşların USD/TL beklentilerini güncellemelerine neden oldu.

HSBC son olarak dolar/TL tahminini yukarı yönlü revize etti.

Banka, TL ile ilgili olarak müşterilerine gönderdiği analizde 2023 yılı dolar/TL beklentisini 27’den 29’a yükseltti. 2024 yılı USD/TL beklentisi ise 32 olarak belirlendi.

Banka ile ilgili yaptığı analizde, dış ticaret açığındaki keskin genişlemenin makro patikadaki dengelenme ve enflasyondaki yukarı yönlü ivmelenme konusunda şüphe uyandırdığına dikkat çekti.

Banka, dış ticaretteki durumun turizm döneminde dahi mevcut süreçlerdeki istikrarda beklenen iyileşmenin sınırlı olabileceğini gösterdiği için TL adına risk oluşturduğunu belirtti. Analizde, güçlü turizm gelirlerinden gelen takviyenin Kasım ayından bu yana düşüş eğilimine girmesi nedeniyle bu durumun döviz açısından daha da endişe verici olduğu belirtildi.

“Enflasyonda yukarı yönlü sürpriz”

Banka analizinde son enflasyon verilerini de değerlendirdi. Temmuz ayında enflasyondaki yukarı yönlü sürprizin, enflasyonun yılı %60’ın üzerinde tamamlayabileceği anlamına geldiğini belirten banka, son enflasyon dinamiklerinin döviz kuru açısından iki olumsuz etkisi olduğunu söyledi.

Bunlardan ilki reel faiz oranları ve dolarizasyon riski üzerindeki etkisi olarak belirlendi.

Banka, son haftalarda mevduat faizlerinin düştüğünü ve enflasyondaki keskin ivmelenmeyle birlikte reel faiz oranlarındaki düşüşün TL üzerinde ancak baskı oluşturabileceğini söyledi.

Analizde ikinci olarak, dünyanın birçok yerinde enflasyonda düşüş yaşanırken, Türkiye’de yüksek enflasyonun reel efektif döviz kuru üzerinde mekanik bir yukarı yönlü baskı oluşturduğu belirtildi.

Bunun özellikle dolar/TL oldukça istikrarlı olduğunda geçerli olduğunu belirten bbank, bunun sürdürülebilir olmadığına inanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu