Haber

Füze krizi: Rusya’dan ABD’ye övgü

Rusya, Polonya’ya düşen ve iki kişinin ölümüne neden olan füzeyle bir ilgisinin bulunmadığını yinelerken olaydan Ukrayna’yı sorumlu tuttu.

Polonya’ya düşen füzeyle ilgili gösterilen tepkilerin büyük bölümünün “histerik” olduğunu belirten ve Rusya’yı bu olaya dahil eden ülkelerin yaptığı “temelsiz açıklamalara” reaksiyon gösteren Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov, Amerika Birleşik Devletleri’ni (ABD) ise “ölçülü” yanıtından ötürü tebrik etti.

ABD Başkanı Joe Biden’ın gösterdiği “itidale” vurgu yapan Peskov, “Bu kez Amerikan tarafından gelen ölçülü ve daha profesyonel yanıta dikkat çekilmesi gerek” sözünü kullandı.

Rusya Savunma Bakanlığı da enkaz fotoğraflarının Rus askeri uzmanları tarafından incelendiğini ve bunların “kesin olarak” Ukrayna’nın S-300 hava savunma sisteminden fırlatılan bir füzenin parçaları olduğunun belirlendiğini açıkladı. Bakanlık, Rusya’nın yalnızca Ukrayna topraklarındaki maksatları vurduğunu ve bu amaçların de Ukrayna-Polonya sonundan en az 35 kilometre uzakta olduğunu tabir etti.

ABD Lideri Biden’ın da Bali’deki G20 doruğu sırasında gerçekleştirilen acil toplantıya katılan başkanlara Polonya’daki köyü vuran füzenin Ukrayna’dan atıldığını söylediği aktarılmıştı. Bunun S-300 hava savunma sisteminden fırlatılan bir füze olduğunu tabir ettiği bildirilen Biden, daha sonra gazetecilere yaptığı açıklamada da birinci bulguların bu füzenin Rusya’dan atılmış olma ihtimalinin düşük olduğunu gösterdiğini duyurmuştu.


Polonya’nın doğusundaki Przewodow köyü yakınlarında füze isabet eden bölgeFotoğraf: UGC via REUTERS

NATO’nun 4’üncü maddesi

Füzeyi kimin attığına dair elinde somut bir ispat olmadığını belirten Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda, “büyük ihtimalle” NATO’nun 4’üncü unsurunu işleteceklerini açıklamıştı. Duda, bu mevzuda NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ve ABD Lideri Biden’ı da bilgilendirdiğini söylemişti.

NATO’nun 4’üncü hususunda “Taraflardan rastgele biri, taraflardan birinin toprak bütünlüğü, siyasi bağımsızlığı ya da güvenliğinin tehdit edildiğini düşündüğü vakit, tüm taraflar birlikte istişare edecektir” deniliyor. Bu hususun işletilmesi, NATO üyelerinin rastgele bir tehdide ortak bir askeri karşılık vermesine imkân tanıyan 5’inci unsurun de ön etabı olarak kabul ediliyor.


Joe Biden, Polonya topraklarına isabet eden füze ile ilgili olarak gazetecilere açıklamalarda bulunuyor Fotoğraf: Kevin Lamarque/REUTERS

Füze krizi sonrası NATO büyükelçilerinin Brüksel’de gerçekleştirdiği acil toplantıda, 4’üncü unsurun de gündeme getirilmesi bekleniyordu.

Ancak Biden’ın füzenin Ukrayna hava savunma sistemi tarafından atıldığını söylemesinin ardından bu maddenin söz konusu toplantıda gündeme getirilmeme ihtimali ağırlık kazandı.

Slovakya Başbakanı Eduard Heger, her hâlükarda NATO toplantısında hava savunma sistemlerinin güçlendirilmesi konusunun ele alınmasının muhtemel olduğunu söyledi.

Litvanya Cumhurbaşkanı Gitanas Nauseda da NATO’nun bir an evvel Polonya-Ukrayna hududu dâhil, ittifakın doğu kanadına daha fazla hava savunma sistemi yerleştirmesi gerektiğini tabir etti.

DW,rtr,AFP,dpa / CÖ,ET

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu