Ekonomi

FTX’in Ardından BlockFi de İflas Başvurusunda Bulundu

Dünyanın en büyük kripto para borsalarından biri olan FTX’in iflası, kripto dünyasının son günlerde konuştuğu tek husus. Sam Bankman-Fried idaresindeki borsada yaşanan skandal, tüm piyasayı derinden etkilerken yatırımcıları da üzmüştü. İflas, buna ek olarak bölümde bir domino tesiri yaratarak birçok borsanın da çöküşün eşiğine gelmesine neden olmuştu.

Bunlardan biri de 2017’de kurulan kripto para şirketi BlockFi idi. FTX ile milyonlarca dolarlık bir mutabakatı bulunan kripto platformu, FTX’in çöküşünün akabinde para çekme de dahil tüm süreçlerini askıya almıştı. Şirket, O vakit yapılan açıklamada kâfi likiditeye sahip olduğunu belirtmişti. Fakat bugün bu mevzuda yeni bir gelişme yaşandı.

BlockFi, iflas müracaatında bulundu

Alım satımın yanı sıra kripto kredi hizmeti vermesiyle de bilinen şirket, bugün Amerika Birleşik Devletleri New Jersey Bölgesi İflas Mahkemesi’ne iflas başvurusunda bulunduğunu duyurdu. BlockFi’nın iflası, FTX’in çöküşünden iki hafta sonra geldi.

Yapılan açıklamada, şirketin elinde 256,9 milyon doların bulunduğu, bu ölçünün yine yapılanma sürecindeki aşikâr operasyonlar için için kâfi olacağı da eklendi.  Çalışan maaşlarının ve onlara sağlanan yararların kesintiye uğramadan devam etmesini sağlamak isteyen şirket, masrafları düşürmek için kendi içinde bir planı da uygulamaya başladığını söyledi.

Şirkete danışmanlık yapan Berkeley Research Group’tan Mark Renzi de bir basın açıklamasında “BlockFi, tüm müşteriler ve paydaşlar için en iyi sonucu elde edecek şeffaf bir süreci sabırsızlıkla bekliyor” ifadelerini kullandı.

FTX’in iflasının akabinde yaşanan domino tesiri kripto para yatırımcılarını endişelendiriyordu. Borsalar da bu nedenden ötürü şeffaflık adımları atmaya başlamıştı. Örneğin dünyanın en büyük kripto borsası Binance, geçtiğimiz gün yatırımcıların inancını kazanmak için ‘Rezerv Kanıtı’ sistemini yayınlamıştı.  

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu