Haber

ECOWAS ülkeleri Nijer için yeniden buluşacak

ECOWAS Sözcüsü Amos Lungu yaptığı açıklamada, darbe gündemiyle Nijer’de genelkurmay liderlerinin önümüzdeki hafta yeniden bir araya geleceğini belirtti.

Lungu, görüşmenin Gana’nın başkenti Akra’da yapılacağını bildirdi.

ECOWAS ülkelerinin genelkurmay başkanları, Nijer’de darbe gündemiyle 2 Ağustos’ta Nijerya’nın başkenti Abuja’da bir araya geldi.

Görüşmede demokrasinin yeniden tesisi için kararlılık mesajı verildi.

– Hem müzakere hem de askeri müdahale masada

ECOWAS, dün Nijerya’da düzenlediği zirvede Nijer’deki krizin analizinde müzakere yolunun hâlâ açık olduğunu vurgulayarak, son çare olarak güç kullanımının hâlâ masada olduğuna dikkat çekti.

Bu kapsamda ECOWAS üyesi ülkelerin savunma bakanlarına yedek kuvvetlerini hazırlamaları ve konuşlandırmaları talimatı verildi.

Yedek kuvvetlerin nerede ve ne zaman konuşlandırılacağına dair bilgi paylaşılmadı.

Askeri müdahale ilk kez 30 Temmuz’da gündeme geldi.

Nijer’de 26 Temmuz’da ordunun iktidarı ele geçirmesinin ardından 30 Temmuz’da ilk kez toplanan ECOWAS, cuntaya Cumhurbaşkanı Muhammed Bazum’u serbest bırakıp göreve dönmesi için 7 gün süre verdi.

ECOWAS’ın askeri cuntaya verdiği bir haftalık süre, 6 Ağustos gece yarısının prestijiyle doldu. ECOWAS, bu süre içinde taleplerinin karşılanmaması halinde askeri müdahale dahil her seçeneği değerlendireceklerini belirterek, beklenenin aksine askeri operasyon başlatmadı.

Askeri müdahale olasılığı, Batı Afrika’daki diğer cunta hükümetlerinin de tepkisini çekti.

Yönetimde askerlerin bulunduğu Burkina Faso ve Mali yayınladıkları ortak bildiride Nijer’e askeri müdahalenin kendilerine savaş açmak anlamına geldiği konusunda ECOWAS’ı uyardı ve Gine de cuntaya takviye kuvvetler duyurdu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu