Yaşam

Deniz Üzerine Kurulacak ve 1 Milyon Kişinin Yaşaması İçin Tasarlanacak Yüzen Şehir: X-Seed 4000

Bir bilim kurgu romanının kapağını andıran X-Seed 4000, Tokyo silüetinin 4.000 metre yukarısında yükselmek üzere tasarlanmış fütürist konseptli bir yapıdır. 1990’ların ortalarında Taisei Corporation tarafından tasarlanan bu ilginç bina, mühendislik camiasının fütürist vizyonunu ve insanlığın evrimini özetleyen bir bina olarak kabul ediliyor. Ayrıntılara git ?

Kaynak:https://www.seequent.com/the-x-seed-4…

Japonların fütürist tasarımı X-SEED 4000’den bahsedeceğiz.

Bir bilimkurgu sinemasından fırlamış gibi görünen bu yapı, bir milyona yakın insanı barınma kapasitesiyle, gelişen ulaşım formülleriyle ultra modern yaşamı ve ‘doğa’yı birleştirmeyi amaçlıyor.

Bitmemiş gökdelen projesi, 1990’ların ortalarında Taisei Corporation tarafından tasarlandı.

X-Seed 4000, estetik olarak Fuji Dağı’nı anımsatan içbükey bir koni biçiminde, 800’den fazla kattan ve 4 km yükseklikten oluşan eko-ütopik bir ortamdır. Aslında X-Seed 4000 yapay bir ada olarak tasarlanmış bir ‘yüzen şehir’. Toplam 17 bin 300 dönüm taban alanına sahip olan projenin zemin katı 6 bin 500 metre çapında ve deniz üstünde konumlanıyor.

Estetik olarak Fuji Dağı’ndan ilham alan X-Seed 4000, Tokyo limanında, öncelikle güneş enerjisiyle çalışan, kendine yeten çok katlı bir şehir için ütopik bir eko-vizyonu temsil ediyor.

Geleneksel gökdelenlerin aksine, X-Seed 4000’in bina sakinlerini muazzam yüksekliği boyunca değerli hava basıncı değişikliklerinden ve hava dalgalanmalarından etkili bir şekilde koruması gerekir.

Taisei İnşaat Şirketi tarafından “akıllı bina” olarak tasarlanan X-Seed 4000, değişen dış hava koşullarından etkilenmeyecek söylentilere göre; ışığı, sıcaklığı ve hava basıncını koruyacaktır.

Kulenin açık yapısı, binanın duvarından bir miktar havanın akmasına izin verir. Bu, temel ve alt katlardaki yükü hafifletirken aynı zamanda doğal ışık için bir yol sağlar.

Nitekim X-Seed 4000, içinde yaşayacak insanlara kentsel bir deneyim vaat ediyor.

Minyatür bir şehir gibi düşünebileceğiniz bu binada spor salonu, süpermarket ve bahçe gibi birçok alan yer alacak. Böylece bina sakinlerinin herhangi bir rastgele ihtiyaç için sahayı terk etmelerine gerek kalmayacaktır.

X-Seed 4000 yapısını inşa etme maliyetinin 300 ila 900 milyar dolar arasında olabileceği varsayılıyor.

Birçoğu bu şehrin inşa edilmesinin imkansız olduğunu söylerken, diğerleri X-Seed 4000’in uygulanabilir bir tasarım çözümünden çok çağdaş yeşil şehir planlaması için ütopik bir vizyon gibi göründüğünü söylüyor.

Ne düşünüyorsun? Yorumlarda buluşalım!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu