Yaşam

Bu Yıl Kış Gelmediği İçin Ayıların Saldırgan Olabileceğine Dair Bir Uyarı Yayınlandı

Kış mevsimindeyiz ama havalar kış mevsimi için pek uygun değil. Meteoroloji uzmanlarına göre bu yıl kar yağışı yok. Bartın’da yapılan incelemelerde kış gelmeyince ayıların kış uykusuna yatamadığı ve ormanlarda gezdiği bildirildi.

Kaynak:https://sputniknews.com.tr/20230117/k…

Doç. Nuri Kaan Özkazanç, 2013 yılından bu yana yaptıkları incelemelerde ilk kez farklılık olduğunu açıkladı.

Bartın Üniversitesi Orman Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Özkazanç, bu yıl boz ayıların ormanda gereğinden fazla dolaştığını gördüklerini söyledi.

Değişen iklim kuralları ve küresel ısınmaya bağlı olarak sıcak hava ayıların uyku düzenini de etkiledi.

Özkazanç, üretim yapan orman köylülerini uyardı. Mevsimlik ürün ya da mantar toplarken ormanda boz ayılarla karşılaşma riskinin daha yüksek olduğunu kaydeden Akıncı, “Ormandaki tehlikeyi hisseden bir kişi, mümkün olduğu kadar çok ses çıkararak çevredeki boz ayıları rahatsız eder. karşılaşmalarına engel olun.”

“Ama unutulmamalıdır ki hiçbir vahşi hayvan sebepsiz yere insana saldırmaz.”

Ayıların bu dönemde aç oldukları için daha saldırgan olabildiklerini söyleyen Özkazanç, “Ancak unutulmamalıdır ki hiçbir vahşi hayvan sebepsiz yere insanlara saldırmaz. Boz ayı gibi yırtıcı hayvanlardan uzak durmak can güvenliği açısından önemlidir. Ayılar ve kurtlar yavrulama dönemlerinde mümkün olduğunca” dedi.

Bölgede son 10 yılda başta karaca olmak üzere yaban hayvanlarında artış gözlemleniyor.

2013 yılından bu yana sürdürülen soruşturmanın bulgularını aktaran Özkazanç, ormandaki ağaçların kesilmesi, çok odun üretilmesi ve kaçak avlanma konusunda uyarılarda bulundu: ‘Maalesef bu türümüzün üzerinde çok büyük bir baskı oluşturuyor. Daha hızlı nüfus artışı olması gerekirken maalesef bastırılıyor. Yabani hayvanların ekolojik talepleri dikkate alındığında, ormancılık faaliyetleri hem ormancılığımızın hem de yaban hayatı gelişimi için çok önemlidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu