Ekonomi

Borsa İstanbul dünyada birinci: Rekor üstüne rekor kırdı

Dünya çapında merkez bankalarının faiz indirimine başlayacağı tarihlere ilişkin tahminler her geçen gün ertelense de borsalarda genel olarak olumlu bir görünüm etkili oluyor.

New York Borsası’nda endeksler teknoloji hisselerinin öncülüğünde tarihin en yüksek seviyelerini test etmeye devam ederken, gelişmekte olan ülke hisse senedi piyasalarına ilgi de artıyor.

Bank of America’nın verdiği bilgiye göre, geçen hafta gelişmekte olan ülke borsalarına 20,8 milyar dolar nakit girişi kaydedildi. Bu ölçüm, gelişmekte olan ülke borsalarına haftalık bazda tüm zamanların en yüksek para akışını gösteriyor.

GELİŞMEKTE OLAN ÜLKELERE PARA AKIŞI

Analistler, söz konusu gelişmelerden Türkiye’nin önemli ölçüde faydalandığını kaydederek, küresel piyasalarda Türk lirası varlıklara olan ilginin arttığını ve bunun varlıkların performansını etkilediğini belirtti.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) haftalık menkul kıymet istatistik verileri incelendiğinde, yurt dışında yerleşik kişiler son 4 haftada net 498,4 milyon dolar ve 319 milyon dolarlık Devlet İç Borçlanma Senedi’nden (DİBS) hisse satın aldı.

Yabancı yatırım kuruluşlarının Türk varlıklarına ilişkin olumlu raporlarının devam ettiğini vurgulayan analistler, ekonomi yönetiminin geçen yılki seçimlerin ardından başlayan normalleşme sürecinde attığı adımların Türk lirası varlıklara yönelik risk iştahını beslediğini belirtti.

Bu gelişmelerle birlikte Borsa İstanbul’daki BIST 100 endeksi, yılbaşından bu yana yüzde 21,1’lik getiriyle dünyanın önemli endekslerini geride bırakırken, en yakın takipçisi Japonya’daki Nikkei 225 endeksi de yüzde 10,3 yükseliş kaydetti.

BORSADA DOLAR BAZLI ARTIŞ DEVAM ETTİ

BIST 100 endeksi dolar bazında 294,5 puana yükselerek 16 Ekim’den bu yana en yüksek seviyesini test etti.

BIST 100 endeksi Cuma günü 9.045,97 puana ulaşarak tüm zamanların en yüksek günlük ve haftalık kapanışını gerçekleştirirken, dolar bazında endeks yüzde 16,2 artışla 294,5 puana ulaşarak 16 Ekim’den bu yana en yüksek seviyesini test etti.

BIST 100 endeksinin bu yıl günlük ortalama işlem hacmi 97,9 milyar lira oldu. Endeksin en yüksek işlem hacmine 7 Şubat’ta 133,6 milyar lira ile ulaştığı görüldü.

Sektör endeksleri detaylı incelendiğinde tüm sektörlerin 2024 başından bu yana elde ettiği kazanımlar öne çıkarken, bilişim yüzde 56,6 ile ilk sırada yer aldı. Bunu yüzde 35,5 ile turizm ve yüzde 29,7 ile elektrik takip etti. Bu dönemde bankacılık endeksi yüzde 12,5, holding endeksi ise yüzde 27,1 oranında değer kazandı.

Hisse bazında bakıldığında BIST 100 endeksinde yer alan hisselerden 97’sinin yılbaşından bu yana prim yaptığı, 3’ünün ise düşüş kaydettiği kaydedildi.

YATIRIMCILARI MUTLU EDEN ŞİRKETLER

Bu yıl yatırımcıları en çok memnun eden ilk üç şirketin payları yüzde 76,5 artışla Vestel Elektronik, yüzde 66,4 payla Akfen Yenilenebilir Enerji ve yüzde 56 artışla SDT Havacılık ve Savunma oldu.

Bu dönemde BIST 100 endeksine dahil edilen ve değer kaybeden 3 hisse sırasıyla yüzde 25,4 düşüşle Qua Granit, yüzde 9,2 düşüşle Hektaş ve yüzde 4,5 düşüşle Aksa Akrilik oldu.

Öte yandan Merkezi Kayıt Kuruluşu’nun (MKK) açıkladığı bilgiye göre, 9 Şubat itibarıyla hisse senedi bakiyesi olan yatırımcı sayısı 7,2 milyona ulaşırken, borsa değeri ise 11,9 trilyon Türk lirasına ulaşarak rekor kırdı. .

MKK’nın risk iştahını ölçmek amacıyla oluşturduğu Risk Eğilim Endeksi (REKS) incelendiğinde, 2 Şubat itibarıyla yabancı yatırımcıların risk iştahı 64,3, yerli yatırımcıların risk iştahı 63,1 olurken, tüm yatırımcıların risk iştahı 56,3 olarak gerçekleşti. .

REKS seviyesinin 50’nin üzerinde olması risk iştahının yüksek olduğunu, bu seviyenin altı ise risk iştahının düşük olduğunu gösteriyor.

(EKONOMİK HİZMET)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu