Haber

Balıkesir Ayvalık’ta ‘Mübadele Zeytinliği’ne ilk fidanlar

BALIKESİR (İGFA) – Ayvalık Belediye Lideri Mesut Ergin, Ayvalık’ta ve ülke genelinde ekmeğini bu daldan kazanan herkesin ‘Dünya Zeytin Ağacı Günü’nü kutladı.

UNESCO tarafından zeytin ağacını korumak, sembolize ettiği barış, akıl ve ahenk bedellerini teşvik etmek gayesiyle her yıl, 26 Kasım, “Dünya Zeytin AğacıGünü’ olarak kabul edildi. Bu yıl da 26 Kasım Dünya Zeytin Ağacı Günü’nde Mübadele’nin 100. yılı anma aktiflikleri kapsamında Mübadele Zeytinliği’nin birinci zeytin fidanları toprakla buluştu.

Başkan Ergin, ”Böylesine değerli bir hatıra zeytinliğinin oluşmasında emeği geçen Ayvalık Kent Konseyi Giritliler Derneği, Tema Vakfı Ayvalık Şubesi’ne teşekkür ederim” dedi.

Belediye Lider Mesut Ergin, zeytin ağaçlarının bu topraklarda daima var olduğunu ve daima var olacağını söyledi. Ergin, “Zeytin ve zeytinyağı Türkiye’de ulusal kültür eseri olarak kabulediliyor. Kuzey Ege Bölgesi’ndeki zeytinyağları hem yurt içinde hem yurt dışında farklı bir değere sahip. Avrupa Birliği tarafından tescillenmek üzere müracaat yapan yüzlerce eser ortasından birinci 20’ye girebilen birinci ve tek zeytinyağı Ayvalık Zeytinyağı oldu. Dünyanın en kaliteli ve lezzetli zeytinyağı Ayvalık’ta üretiliyor. Ayvalık’ta zeytin özel bir kıymet taşımaktadır. Ayvalık; zeytin ve zeytinyağı demektir. Bu nedenle Dünya Zeytin Ağacı Günü Ayvalık için çok kıymetlidir. Dünya Zeytin Ağacı Günümüz kutlu olsun” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu