Yaşam

Aşure günü oruç tutmanın faziletleri

28 Temmuz Cuma günü, 10 Muharrem. O gün Aşure günüdür. Aşure günü, öncesinde ve sonrasında oruç tutmak, o gün alışveriş yapmak ve ahali için hediyeler almak çok faziletlidir. Peki Aşure günü orucu nedir? Muharrem ayının fazileti nedir ve bu ayda özellikle Muharrem’in 10’unda oruç tutmanın hükmü nedir? Aşure günü orucu ile ilgili hadisleri ve tüm detayları sizler için araştırdık.

Aşure günü oruç tutmanın fazileti

Ramazan orucu farz olmadan önce Muharrem ayının 10. günü oruç tutmak vacib idi. Ramazan orucu farz kılındıktan sonra bu oruç boşa çıktı. Bu itibarla Ramazan’dan sonra en makbul oruç Muharrem’in 10’unda yani Aşure gününde tutulan oruçtur. Ancak bu oruç Yahudiler tarafından da tutulmuştur. Bunun için hadîs-i şerîfde:

“Aşure orucunu tutun; Yahudilere ancak önceki gün veya sonraki gün onları tutarak karşı çıkın!”emretti.

Muharrem ayının fazileti

“Muharrem” hürmet gören demektir. Bu ay St. Peygamber (sav) tarafından Allah’ın ayı olarak nitelendirilmiştir. (Müslim, Sıyâm, 202; Ebû Dâvûd, Savm 55; Tirmizî, Savm, 40) Bu nitelendirme, Muharrem ayının faziletine ve ilâhî nimet ve rahmetin bolluğuna işaret eder.

Allah Resulü (sav) bir hadisinde şöyle buyurmuştur: “Ramazan ayından sonra tutulan oruçların en faziletlisi Allah’ın Muharrem ayı olan oruçtur. Farz namazlardan sonra en faziletli namaz yatsı namazıdır.”(Müslim, Sıyam, 202-203; Ebu Davud, Savm, 55; Tirmizi, Savm, 40)

Muharrem ayının onuncu günü Aşure günüdür. Bazı âlimlere göre bu günde oruç tutmak sünnettir. (Serahsi, el-Mebsut, III, 92) Çünkü Resulullah (s.a.v.) Aşure günü oruç tuttu ve bunu Müslümanlara tavsiye etti. (Buhari)

Hz. Peygamber (sav) Medine’ye geldiğinde Yahudilerin Aşure günü oruçlu olduklarını gördü. “Bugün neden oruçlusun?”diye sormuştu. “Bu hayırlı bir gün. O gün Allah, Beni İsrail’i düşmanlarından kurtardı. (Teşekkürler) Hz. Musa o gün oruç tuttu.” Onlar deyince Resûlullah (sav), “Ben Musa’ya sizden daha lâyık (yakın)ım” buyurdu. O gün oruç tuttu ve Müslümanlara da oruç tutmalarını tavsiye etti. (Buhari, Savm, 69; Müslim, Sıyam, 127-128) Hz. Peygamber Efendimiz (sav)’in bu günde oruç tutmaya teşvik eden başka hadisleri de vardır. Bir hadiste, “Aşure günü orucunun tutulması, geçen yılın günahlarına kefaret olur diye düşünüyorum.” (Tirmizi, Savm, 48). Bir başka hadiste de aşure orucuna işaret edilerek, “Ramazan ayından sonra tutulan oruçların en faziletlisi Allah’ın Muharrem ayı olan oruçtur.”(Tirmizi, Savm, 40).

Hz. Peygamber (s.a.v.)’in Yahudilere karşı gelecek yıl Muharrem ayının dokuzuncu günü aşure orucunu tutacağını beyan etmesi (Ebu Davud, Savm, 66); Bu orucun Muharrem ayının dokuzuncu ve onuncu veya onuncu ve onbirinci günlerinde tutulmasının daha sahih olacağına işaret eder. (bk. Ahmed b. Hanbel, el-Müsned, IV, 52; Abdürrezzak, el-Musannef, IV, 287)

Şu da bilinmelidir ki Ramazan orucu farz kılınınca Hz. Peygamber (sav), dileyen oruç tutabilir, dileyen tutamayabilir demiştir. (Buhari)

koyulhisarhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu