Haber

Anayasa Mahkemesi Can Atalay’ın hak ihlali başvurusunu kabul etti

Anayasa Mahkemesi tutuklu bulunan Türk Personel Partisi Hatay Milletvekili Can Atalay’ın; “Seçilme hakkı” ile “kişi hürriyeti ve güvenliği” haklarının ihlal edildiğine karar verdi. Oy çokluğuyla alınan kararın yerel mahkemeye gönderileceği öğrenildi.

Bugün Anayasa Mahkemesi, Gezi Parkı Davası’ndan 18 yıl hapis cezasına çarptırılan Türk Personel Partisi Hatay Milletvekili Can Atalay’ın bireysel hak ihlali başvurusunu görüştü.

Atalay, bireysel başvurusunda; “Milletvekili seçilerek yasama dokunulmazlığı kazandığı ve yargılamaya devam ettiği için yargılamanın ertelenmesi talebinin reddedilmesiyle seçilme ve siyasi faaliyette bulunma hakkının ihlal edildiğini” iddia etti. Atalay’ın da Yargıtay’dan aldığı; “Tahliye talebinin reddedilmesi nedeniyle kişi hürriyeti ve güvenliği hakkının ihlal edildiğinin tespiti” talebinde bulundu.

Atalay’ın başvurusu 5 Ekim’de Anayasa Mahkemesi İkinci Dairesi’nde görüşüldü. Beş üyeden oluşan 2. Daire, Atalay’ın başvurusunun Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu’na gönderilmesine karar verdi. Başvuru kararında şu ifadeler kullanıldı: “Başvurunun niteliği gereği Genel Kurulca karara bağlanması gerekli görüldüğünden Anayasa’nın 28. maddesi uyarınca Genel Kurul’a havale edilmesine karar verildi. Mahkeme İç Yönetmeliği.”

Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu, 12 Ekim’de Atalay’ın başvurusunun görüşülmesine karar verdi. Genel Kurul, Atalay dosyasının görüşmesini erteledi. Yargıtay, Can Atalay’ın kişilik hakları ihlali başvurusunun bugün görüşülmesine karar verdi.

“SEÇİLME VE SİYASİ FAALİYETE BAŞLAMA HAKKI” VE “KİŞİ ÖZGÜRLÜĞÜ VE GÜVENLİĞİ HAKKI”

Yargıtay, Can Atalay’ın “seçilme ve siyasi faaliyette bulunma” hakkı ile “kişi hürriyeti ve güvenliği” haklarının ihlal edildiğine karar verdi. Karar 9’a karşı 5 çoğunluk oyu ile alındı; İhlalin sonuçlarının ortadan kaldırılması için yerel mahkemeye gönderileceği öğrenildi.

turgutlu-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu