Ekonomi

Altın tarihi yüksek seviyede! Rekorlar geride kaldı

Altın fiyatları tarihi zirvelere ulaştı. ABD Merkez Bankası’nın faiz oranlarını 25 baz puan artırmasının ardından faiz artırımının devam edeceğine dair faiz döngüsüne ilişkin açıklamalar olsa da piyasalar faiz artırım döngüsünün bittiği sonucuna varmaya çalışıyor.

Küresel enflasyon sorunuyla baş etmeye çalışan ABD ekonomisi, çareyi faiz artışlarında arıyor. Fed’in faiz artırımıyla birlikte son artışın yapılacağı beklentisi altını güçlendirdi.

Önümüzdeki dönemde Fed’in faizi bir süre daha sabit tutması ve daha sonra gelecek verilere göre faiz indirimine gitmesi beklentisi baskındı.

Altın fiyatları bu gelişmenin etkisiyle rekor kırdı. Ons altın 2078 dolara kadar çıktı. Ons altın güne 2038 dolardan başladı. Gün içinde en düşük 2030 doları, en yüksek 2078 doları gördü. Şu anda ons altın 2041 dolardan işlem görüyor.

GRAM DA REKOR KIRDI

Altındaki yükselişe paralel olarak gram altın fiyatları da rekor kırdı. Gram altın güne 1275 liradan başladı. Gün içerisinde en düşük seviye 1271 lira, en yüksek seviye ise 1302 lira oldu. Şu anda gram altın 1279 liradan işlem görüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu