Haber

Agil Alesger’den Azerbaycan seçimine ilişkin açıklama: Türk Dünyasında yeni bir dönem başlayacak

Azerbaycan’da 7 Şubat’ta cumhurbaşkanlığı seçimleri yapılacak. Bu seçimler, Azerbaycan topraklarının tamamında yapılacak ilk seçim olarak tarihe geçecek.

TİMBİR Yönetim Kurulu Üyesi, Azerbaycan Basın Konseyi Yönetim Kurulu Üyesi ve New Age Medya Grubu Başkanı Agil Alesger, yaklaşan seçimlere ilişkin açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in imzaladığı erken seçim kararnamesini Bağımsız Azerbaycan tarihinin en önemli siyasi olayı olarak nitelendiren Alesger, bunun 2023’teki siyasi başarının mantıksal sonucu olduğunu söyledi.

“2023 yılı, Azerbaycan’da toprak bütünlüğünün sağlandığı, ülkemizin tüm toprakları üzerinde egemenliğini yeniden tesis ettiği ve burada üç renkli ay-yıldızlı bayrağı dalgalandırdığı bir yıl olarak tarihe geçmiştir. Onlarca yıldır bazı dış güçlerin desteğiyle devam eden Ermeni ayrılıkçılığı tarihin çöplüğüne gömüldü ve kadim şehrimiz Hankendi’deki cunta rejimi kaldırıldı.

Bu tarihi başarıyı, uzun süre Ermeni işgali altında kalan şehirlerimizin yeniden imar ve restorasyonu ile Azerbaycan’ın eski Dağlık Karabağ toprakları kapsamındaki devlet kurumlarının yeniden yapılandırılması izledi. Şu anda belirlenen tablo doğrultusunda süreç tüm hızıyla devam ediyor.
 
Elbette Azerbaycan’ın toprak bütünlüğünü yeniden tesis etmesi, Güney Kafkasya’da yeni bir dönem başlatmakla kalmamış, aynı zamanda ülkede uzun süredir sürdürülen radikal reformların içeriğini de zenginleştirmiştir. Sayın Cumhurbaşkanımızın erken seçime gitme kararının büyük ölçüde bu faktörden kaynaklandığını düşünüyorum.” Alesger, Cumhurbaşkanı Aliyev’in erken seçim kararını şu şekilde açıkladığını vurguladı:

“Aslında yerel gazetecilerin endişelerine yanıt veren Cumhurbaşkanı Aliyev, seçimlerin kesin olarak bir dönemi kapattığını vurgulayarak, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin yeni bir dönemin başlangıcı olacağını ifade etti. Sayın Aliyev, erken seçimlerin ortaya çıkmasının bir diğer sebebi de Cumhurbaşkanlığı seçiminin Azerbaycan’ın toprak bütünlüğünü sağlamış kurtarılmış topraklarında yapılacak ilk seçim olması sembolik anlamıdır. Cumhurbaşkanlığı seçimleri istenilen tarihte yapılmış olsaydı işgalden kurtarılan topraklarda yapılacak ilk seçim belediye seçimleri olacaktı. Elbette bu durum zaferin ve yeni dönemin önemini azaltabilirdi.”

Alesger sözlerini şöyle tamamladı: “Azerbaycan’da önümüzdeki hafta yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimleri yeni bir dönemin başlangıcı olacak. Kamuoyu yoklamalarının sonuçlarına göre Azerbaycan halkı, zaferin mimarı İlham Aliyev’i yeniden Cumhurbaşkanı seçecek ve onunla birlikte gelecekteki zaferlere ve Türk dünyasının birliğine doğru adım atacaktır.

“Seçimlerin sadece Azerbaycan için değil, tüm Türk dünyası için hayırlı olmasını diliyorum.” sonucuna vardı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu