Haber

ABD’nin Çin’in Mikron yasağına tepkisi

Beyaz Saray Sözcüsü Karine Jean-Pierre, günlük basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

ABD’li mikroçip üreticisi Jean-Pierre, ‘Micron Technologies’in yaptığı çalışmalarda Çin’in kritik bilgi altyapısının tedarik zincirine zarar verebilecek ciddi güvenlik risklerinin tespit edildiği, bunun ulusal güvenliği tehlikeye atacağı gerekçesiyle’ şirketin Çin’deki kritik altyapı projelerinde Çinli şirketlere çip ve entegre devre satışına getirilen yasak soruldu.

Çin’in yasağının ‘gerçeklere dayanmadığını’ savunan Jean-Pierre, bu karardan ve Amerikan şirketlerinin amacından rahatsız olduklarını söyledi.

Jean-Pierre “Bu eylemler, ‘Çin pazarlarını açtı ve şeffaf bir düzenleyici çerçeve taahhüt ediyor’ iddialarıyla tutarsız”ABD’nin bu konudaki durumu hakkında Ticaret Bakanlığı’nın Çinli yetkilileri bilgilendireceğini söyledi.

Jean-Pierre, Dışişleri Bakanı Antony Blinken’in ertelenen Pekin ziyaretinin ‘uygun bir zamanda’ gerçekleşeceğini belirterek, ticaret bakanlıkları arasında önemli bir görüşmenin gerçekleştirileceğini kaydetti.

Beyaz Saray yakınlarında olay

Jean-Pierre, Başkan Joe Biden’a bu sabah Beyaz Saray’a çok yakın olan Lafayette Park’ta kiralık bir kamyonla bir kişinin güvenlik bariyerine çarptığı bilgisinin verildiğini ve olayda yaralanan olmadığını belirtti.

Biden’ın olay anında Beyaz Saray’da olduğunu belirten Jean-Pierre, Gizli Servis’in olayla ilgili soruşturmasının devam ettiğini kaydetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu