Haber

ABD ve KİK, Sudan’daki çatışmayı sona erdirmek için diplomatik çabaları destekliyor

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ve Körfez İşbirliği Konseyi (GCC) Dışişleri Bakanları, Sudan’da ordu ile paramiliter Hızlı Destek Güçleri (HDK) arasındaki çatışmaların sona erdirilmesine yönelik diplomatik çabaları desteklediklerini vurguladılar.

KİK’ten yapılan yazılı açıklamaya göre, resmi ziyareti kapsamında Suudi Arabistan’da bulunan ABD Dışişleri Bakanı Blinken, dün başkent Riyad’da KİK Dışişleri Bakanları ile bir araya geldi.

Görüşmede Suriye, Sudan, Irak, Yemen ve Ukrayna’daki durum gibi bir dizi bölgesel ve uluslararası konu ele alınırken, anlaşmanın tam olarak uygulanması için Suudi Arabistan ve ABD öncülüğünde Cidde’de yürütülen diplomatik çabalara destek verildi. Sudan’da kısa vadeli ateşkes anlaşması ve insani yardıma erişim. kaydedildi.

Sudan’daki çatışmalardan duydukları endişeyi dile getiren Blinken ve KİK Dışişleri Bakanları, bu ülkedeki çatışmaları sona erdirecek askeri bir çözümün olmadığı görüşünü paylaştı.

KİK ile ABD arasındaki stratejik ortaklık çerçevesinde bölgesel istikrar ve güvenliğin sağlanmasına ortak katkının ele alındığı görüşmede, diplomatik takviyelerle bölgedeki gerginliğin düşürülmesi için çaba gösterilmesi gerektiği vurgulandı.

Toplantıda, bu yıl içinde siber güvenlik, entegre hava ve füze savunması ile deniz güvenliği alanında bir toplantı yapılması kararlaştırılarak, su yollarında gemilerin güvenliğine yönelik tehditlerle mücadelede ortak çaba gösterilmesinin önemi vurgulandı. bölge.

Taraflar ayrıca, Filistin sorununda 1967’nin sonuna kadar uzanan iki devletli çözüm doğrultusunda, Orta Doğu’da adil, kalıcı ve kapsamlı bir barışa ulaşma konusundaki kararlılıklarını yinelediler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu