Ekonomi

ABD enflasyonu Şubat ayında yükseldi, harcamalar arttı

Şubat ayında Amerika Birleşik Devletleri’nde enflasyonda ılımlı bir artış ve tüketici harcamalarında önemli bir artış görüldü. Ticaret Bakanlığı Ekonomik Analiz Bürosu’na göre, mal ve hizmet fiyatlarını ölçen kişisel tüketim harcamaları (PCE) fiyat endeksi %0,3 oranında artmıştır. Bu rakam, Ocak ayında revize edilen %0,4’lük artışa kıyasla hafif bir yükseliştir.

Geçtiğimiz 12 aylık dönemde PCE enflasyonu %2,5 oranında artarak Ocak ayında kaydedilen %2,4’lük artışa kıyasla hafif bir yükseliş göstermiştir. Bu rakamlar, aylık %0,4 ve yıllık %2,5 artış öngören ekonomist beklentileriyle uyumludur.

Konut dışındaki hizmetlerin maliyeti önemli ölçüde yavaşlayarak fiyat baskılarının azaldığına işaret etse de bu yavaşlama bir önceki yılın ilk yarısına kıyasla daha az hızlı olmuştur. Buna rağmen Federal Rezerv yetkilileri, Mart 2022’den bu yana 525 baz puanlık kümülatif artışın ardından geçen hafta ABD merkez bankasının politika faizini %5,25 ile %5,50 arasında tuttu.

İleriye dönük olarak, politika yapıcılar 2024 yılında üç faiz indirimi öngörürken, finansal piyasalar ilk indirimin Haziran ayı gibi erken bir tarihte yapılmasını bekliyor. Çarşamba günü konuşan Fed Başkanı Christopher Waller, şu anda politika faizini düşürmek için bir aciliyet olmadığını belirtti ancak yılın ilerleyen dönemlerinde borçlanma maliyetlerini düşürme olasılığını da göz ardı etmedi.

Daha oynak olan gıda ve enerji bileşenleri hariç tutulduğunda, çekirdek PCE fiyat endeksi de Ocak ayında yukarı yönlü revize edilen %0,5’lik artışın ardından Şubat ayında %0,3 arttı.

Fed’in %2’lik enflasyon hedefi için yakından takip ettiği çekirdek enflasyon yıllık bazda Şubat ayında, Ocak ayındaki %2,9’luk artışa kıyasla hafif bir düşüşle %2,8 oranında artmıştır.

Enflasyonun Fed’in hedefine ulaşması için zaman içinde aylık %0,2’lik bir artışa ihtiyaç duyulmaktadır. Raporda ayrıca enerji ve konut hariç PCE hizmet enflasyonunun Ocak ayındaki %0,7’lik güçlü artışın ardından %0,2’lik daha mütevazı bir artış kaydettiği vurgulandı. Genellikle süper çekirdek enflasyon olarak adlandırılan bu özel ölçü, politika yapıcılar tarafından enflasyonla mücadeledeki ilerlemelerini değerlendirmek üzere yakından izlenmektedir.

Ekonomik faaliyetlerin üçte ikisinden fazlasını oluşturan ve ABD ekonomisinin temel itici güçlerinden biri olan tüketici harcamaları Şubat ayında %0,8 oranında artmıştır. Ocak ayındaki %0,2’lik artışa kıyasla önemli bir yükselişe işaret eden bu sıçrama, süregelen ekonomik zorlukların ortasında tüketicilerin direncini ortaya koyuyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu