Haber

774 yıllık medresede itikafa girdiler

Kayseri’deki 774 yıllık Hacı Kılıç Camii ve Medresesi’nde İtikaf’a giren 80 kişi geceleri ibadetle, gündüzleri oruçla geçiriyor.

Ramazan ayının son 10 gününde Kadir Gecesi’ni aramak amacıyla yapılan itikaf ibadetine Kayserili vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi. Kocasinan ilçesindeki 774 yıllık Hacı Kılıç Camii ve Medresesi’nde İtikaf’a giren 80 kişi geceleri ibadetle, gündüzleri oruçla geçiriyor. İtikâfa giren vatandaşlardan Ahmet Ünal, “İtikaf sünnettir. Peygamberimiz ömrünün son döneminde Ramazan’ın son 10 gününde itikaf yapmıştır. Vefat ettiği yıl i’tikâfa girmiştir. 20 gün tikaf. Vesilesiyle sünnettir. “Zamanı en verimli şekilde değerlendirmeye çalışıyoruz. Burada namaz kılarak, Kuran okuyarak, Allah’ı anarak, ilim öğrenerek boşa zaman bırakmamaya çalışıyoruz” dedi.

İtikaf nasıl yapılır?

İtikaf eden kimse mescidde mümkün olduğu kadar yer, uyur ve ihtiyacını giderir. Gerektiğinde tuvalete gitme, abdest alma ve gusül alma gibi doğal ihtiyaçları için mescit dışına çıkabilir. Bulunduğu camide cuma namazı kılınmıyorsa başka bir camiye gidip cuma namazını kılabilir. Cenaze namazı için dışarı çıkamaz. Kendini veya malını kaybetmekten korkarsa veya zorla götürülürse bulunduğu cami veya mescidi terk ederek başka bir mescide gidebilir. Bu farz haller dışında mescitten çıkarsa, i’tikafı bozulur. – KAYSERİ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu