Haber

6’lı masadaki liderlerden biri hakkında eski bakandan bomba iddia: Çıkmazsa açıklarım

Eski Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal’ın görevden alınmasının ardından CHP’den dikkat çekici bir iddia geldi. Merkez Bankası rezervlerinden, CHP ve diğer muhalefet partilerinden 128 milyar doların satıldığı iddia edildi, “128 milyar dolar nerede?” afişleri parti binalarına astı. Afişler tek tek kaldırılırken, AK Parti kanadı iddiaların muhalefetin gündemi değiştirme çabası olduğunu söyledi.

SEVİGEN’DEN ŞAŞIRTICI İDDİA

128 milyar dolarlık tartışmanın üzerinden bir yıl geçti, eski Devlet Bakanı ve eski CHP Milletvekili Mehmet Sevigen’den ilginç bir iddia geldi. Ulusal Kanal’da yayınlanan Fikir Meydanı programına Sinem Fıstıkoğlu’nun konuğu olan Sevigen, 1 Temmuz 2020’de devam eden 128 milyar dolar tartışmaları sırasında 6’lı masada bir siyasi parti genel başkanının bir iş adamına sorduğunu söyledi. gönderdiği parayı dövize çevirmek.

“6. MASA LİDERLERİNDEN BİRİ PARASINI DÖNDÜRDÜ”

Sevigen, “6’lı masadaki liderlerden hangisi? Bu 128 milyar doların kaybolduğu, afişin asıldığı dönemlerde. Önce bir iş adamını aradı ve ‘Arkadaşım ben sana şu kadar para gönderiyorum’ dedi. koruma müdürüm. Bana döviz al.” O bekçi parayı alır ve iş adamına götürür. O iş adamı aynı zamanda eski bir milletvekili. O parayla da döviz alıyor. Genel başkana götürüyor” dedi.

“GENEL LİDER KENDİNE SÖYLERSE BEN SÖYLEMEYİM”

Sevigen, “Biz soruyoruz 128 milyar dolar nerede? O para nereden geldi? Kim o genel başkan? O genel başkan kendine söylese söylemem. Ben çok iyi biliyorum. Zamanı biliyorum.” .Tarihini biliyorum.Çanta dolusu çuval.Savunma müdürüyle birlikte bir iş adamına.Telefonla sorar ve “Bana döviz alır mısın? Türkiye’nin dövize çok ihtiyacı olduğu bir dönemde.

“BU PARAYI NEREDEN BULDU”

Tarih 1 Temmuz 2020. O zaman 6,80 dolar. Hayırlı olsun, ‘çaldı’ demiyorum. O parayı nereden buldu? Gönderdiği Türk lirasını nereden buldu?”

“KAYIP BİR VARLIKTAN KONUŞMAK MÜMKÜN DEĞİL”

Öte yandan Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu, o dönem yaptığı açıklamada, 128 milyar dolarlık alacaklarla ilgili olarak şunları söyledi: “Söz konusu döviz işlemleri, piyasa koşulları ve fiyatlar çerçevesinde işlem platformları üzerinde gerçekleştirilmiştir. Rastgele bir kısma, bankaya veya şirkete imtiyazlı bir döviz işlemi yapılmıştır.Söz konusu değildir.Piyasa dinamiklerinden bağımsız olarak piyasa dışı fiyatlardan taraf seçerek işlem yapmak mümkün değildir. Bilanço aktif-pasif denkliği açısından kayıp bir aktiften bahsetmek mümkün değildir, şeffaf bir şekilde kamuoyu ile paylaşılmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu