Haber

41 işçi tünelde mahsur kaldı: Sondaj makinesi hasar gördü, çalışmalar durduruldu

Hindistan’da yol çalışması sırasında inşaatı devam eden tünelin bir kısmının çökmesi sonucu mahsur kalan 41 işçi için kurtarma çalışmaları bir haftadır sürüyor. Sondaj makinesinde meydana gelen hasar nedeniyle dün çalışmalara ara verildi.

‘YENİ SONDAJ MAKİNASI SAHNEYE ULAŞTI’

Devlet tarafından işletilen Ulusal Karayolları ve Altyapı Geliştirme Şirketi (NHIDC) Direktörü Anshu Malik Halko, Reuters’e yaptığı açıklamada, Uttarakhand eyaletindeki çalışmalara ilişkin yaptığı açıklamada, olay yerine yeni bir sondaj makinesinin geldiğini, hasar görenlerin hasar gördüğünü söyledi. Önce makine tünelden çıkarılacak, ardından çalışmalara devam edilecek. Yönetici, “Bu zaman alacak; ne kadar süreceği konusunda yorum yapamam. Bu hassas ve riskli bir operasyon” dedi. Yetkililer, daha önce 40 olarak açıklanan mahsur kalan işçi sayısını 41’e çıkardı.

Ne oldu?

Hindistan’da inşaatı devam eden tünelin bir kısmı, 12 Kasım’daki yol çalışmaları sırasında çöktü. Yetkililer, en az 40 personelin enkaz altında kaldığını, boru aracılığıyla işçilere oksijen ve gıda verildiğini belirtti. Enkaz altında kalan bazı işçilerin sağlık sorunlarının olduğu bildirildi.

Bir haftadır devam eden çalışmalar sırasında tünel içerisinden gelen çatlama sesi nedeniyle sondaj makinesinin hasar gördüğünü tespit eden yetkililer, kurtarma çalışmalarını durdurarak yeni makinelerinin bölgeye gelmesini beklediklerini belirtti. Bölgede çalışmaların kaldığı yerden devam edebilmesi sağlandı. Afet yönetimi yetkilisi Devendra Patwal, enkaz kaldırma çalışmalarının şu ana kadar 24 metre ilerlediğini belirtti. Patwal, işçilerin yaklaşık 60 metre derinlikte olduğunu tahmin ediyor. (DIŞ HABER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu